هدیه روز جهانی ماما

روز جهانی ماما

علت نامگذاری روز جهانی ماما

از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی، روز ماما به تاریخ ۵ ماه می مصادف با ۱۵ اردیبهشت تعیین گردید و هر ساله این روز در بسیاری از کشورها از جمله ایران گرامی داشته می شود و برای ماما های عزیز هدیه روز جهانی ماما  در نظر گرفته می شود.

با وجود اینکه پیشنهاد نامگذاری روزی به نام ماما برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی مطرح شده بود اما ۱۲ سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۲ میلادی به صورت رسمی اعلام شد و هدف از گرامیداشت این روز را افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات بین ماماها در راستای سلامتی مادر و نوزاد بیان نمودند. حرفه ای که می تواند ارتقای سلامت خانواده و جامعه را در بر داشته باشد.

رشته تحصیلی مامایی

مامایی Midwifer شاخه ای از علم پزشکی می باشد که طی آن ماما با زایمان و مراقبت و درمان پیش از تولد و همچنین پس از تولد نوزاد ارتباط دارد. در واقع ماما نقش مهمی که ایفا‌ء می کند برای مشاوره و تعلیم اصول بهداشتی به زنان و حتی خانواده است. وقتی به نقش و وظیفه خطیر ماما توجه می کنیم، پی به اهمیت حرفه آنها در تولد نوزاد سالم و حفظ سلامت مادر می بریم. در واقع اینطور هم می توان گفت که ماما در کمیت و کیفیت تولید مثل در هر جامعه ای موثر بوده و نقش تعیین کننده ای دارد.

با اینحال مامایی که در گذشته بدان قابله هم می گفتند و در تاریخ ما از سابقه ای دیرینه هم برخوردار است امروز تبدیل به شاخه ای از علم پزشکی شده و با عنوان مامایی، خدمات ارزنده ای مبتنی بر مراقبت های علمی پزشکی و بهداشتی از کودک و نوزاد چه قبل از تولد و در دوران حاملگی و چه زمان زایمان و حتی بعد از آن ارائه می دهد.

قابله در گذشته، شغلی با مهارت ها و آموزش های تجربی محسوب می شد اما امروزه شکل مدرن آن که حرفه ای دانشگاهی به نام مامایی می باشد مبتنی بر علم پزشکی و مهارت های مبتنی بر آن می باشد.

هدیه روز جهانی ماما

از اینرو توسعه سواد و آگاهی عمومی نسبت به بهداشت و مسائل پزشکی باعث شده تا امروزه بر خلاف شش هفت دهه پیش در ایران که هیچ دختری پیدا نمی شد تا در رشته قابلگی به مدرسه قابلگی پاریس اعزام شود و تحصیل کند و آخر سر هم امیرخان امیراعلم مجبور شد ابتدا دختر خود را برای اینکار به فرانسه بفرستد تا این شغل اهمیت بسزایی پیدا کند و مامایی نوین شکل بگیرد.

امروز مامایی مبتنی بر تعالیم و آموزش های علم پزشکی شده و در دانشگاه نیز رشته ای به این نام تحصیل می شود و حالا دیگر دخترها برای وارد شدن به این شغل و حرفه تخصصی از خود رغبت و علاقه زیادی نشان می دهند و روز ۵ ماه می مصادف با ۱۵ اردیبهشت نیز به مناسبت روز جهانی ماما گرامی داشته می شود.

نقش و اهمیت حرفه مامایی

متاسفانه با وجود اینکه مامایی حرفه و پیشه ای قدیمی به حساب می آید و از زمان اولین تولد بشر شکل گرفته اما هنوز در کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، نقش و جایگاه خود را نیافته و ما شاهد مرگ و میر مادران و نوزادان هستیم. و بالعکس در کشورهای توسعه یافته ای چون سوئد و نروژ و  فنلاند و… این میزان تقریبا به صفر رسیده است و حرفه ماما که با تولد و زایش انسان این اشرف مخلوقات سر و کار دارد از ارزش و جایگاه والایی برخوردار شده است.

با اینحال نقش و اهمیت حرفه مامایی تا بدانجایی هست که توجه به آن و تامین بسترهای مناسب برای شکوفایی این حرفه باعث می شود تا میزان مرگ و میر نوزادان و مادران به حداقل و چه بسا به صفر برسد. در واقع اهم مسئولیت ماما در راستای تامین سلامت مادر و نوزاد است که همین چیز کمی نیست و به اهمیت این حرفه می افزاید.

حرفه مامایی در ایران 

اگر بخواهیم حرفه مامایی را از زمان اولین آموزش هایی که در مدارس و دانشگاه برای تربیت قابله و ماما داده شد در نظر بگیریم، به حدود یک قرن پیش باز می گردد که مدرسه قابلگی در بیمارستان بانوان شهر تهران در سال ۱۲۹۸ ایجاد گردید و ۱۰ شاگرد هم داشت و در سال ۱۳۰۸ نیز آموزشگاه عالی آن تاسیس شد که مدرک معادل لیسانس می داد.

بعد از انقلاب نیز پس از فراز و فرودهای بسیار امکان آموزش در این رشته و خدمت در لباس مامایی، نهایتا در سال ۱۳۶۵ دانشکده های پرستاری و مامایی ایجاد شدند و در بهمن ۳سال بعد هم در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان تحصیلات دانشگاهی در این رشته را فراهم نمودند.

با اینحال مامایی در ایران حرفه مظلومی هست که آنطور که باید و شاید مورد توجه دولتمردان واقع نمی شود. به امید  اینکه این رویکرد تغییر کند و شاهد توجه به این قشر زحمتکش و مهم جامعه باشیم.

متن تبریک روز ماما 

در میان دستهایت عشق پیدا میشود

زیر باران نگاهت نسترن وا میشود

با عبور واژه از گوشه لبهای تو

مهربانیهای قلبت خوب معنا میشود

مامای عزیز و مهربون روزت مبارک

هدیه روز جهانی ماما

ماما ضربان قلب آینده را می شنود

روز ماما، روز فرشته های مهربان خدا مبارک

روز جهانی ماما

درود و سپاس نثارت

که با تحمل لحظه های دشوار

سبزی نگاهت را

تقدیم سیمای لطیف نوزادان می کنی

3روز جهانی ماما هدیه روز جهانی ماما

روزت مبارک ماما ی مهربون

تو نوازشگر مولود بهشتی بر فرش

نام تو ثبت بماند به نکویی در عرش

روز جهانی ماما مبارک

روز جهانی ماما

هزاران گل باغچه زندگی

بوسه می زنند بر دستان آن فرشته ای که

ساکن خانه ایست در خیابان بهار

کوچه اردیبهشت، پلاک 15

روزت مبارک

روز جهانی ماما

اولین دستی که

دست به دست فرشته های آسمانی

فرشته های زمینی را به ودیعه می ستاند

بهارت بی خزان باد

روز ماما مبارک

5روز جهانی ماما هدیه روز جهانی ماما

ای که باقداست دستانت

فرزندان دلبندما را

به عرصه گیتی رهنمون می شوی

ای مامای عزیز روزت مبارک

هدیه به مناسبت روز جهانی ماما

مجموعه هدایای ایران پنز با توجه به اینکه خود را مرجع تهیه‌ هدایایی برای همه سلیقه ها و همه حرفه ها و صنوف می داند لذا از تهیه هدیه مناسب برای فضانوردان گرفته از جمله قلم PININFARINA SPACE و… تا حتی انواع هدیه مناسب ماما چون تابلوهای سلامتی و روحیه بخش زانکو و مجموعه ای از هدایای خاص و نفیس دیگر را در مجموعه خود فراهم آورده که خدمات چاپ یا حکاکی تبریک یا هر متن و پیام دیگر به مناسبت روز جهانی ماما را نیز بر روی کلیه این هدایا با بهترین کیفیت انجام می دهد.

کلیدواژه : روز ماما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *