روز جهانی خنده

روز جهانی خنده

تاریخچه روز جهانی خنده

 روز جهانی خنده توسط دکتر مادان کاتاریا که بنیانگذار حرکت جهانی یوگای خنده بود، در سال ۱۹۹۸ شکل گرفت. لذا از آن پس هر ساله در اولین یکشنبه ماه می در سراسر جهان در این روز به مناسبت روز خنده جشن برپا میکنند و در روز جهانی خنده را به مخاطبان خود هدیه می دهند.

 ضرب المثل هایی که در آن به خنده و خندیدن توصیه شده در بین مردم ایران رواج بسیاری دارد که این امر متاثر از تاریخ و فرهنگ غنی کشور ماست. وجود شخصیت ها و کاراکترهای متعددی چون طلخک، پونه، جعفرک، چلغوز میرزا، لوطی صالح و … که هر یک در دربار شاهان در نقش دلقک ظاهر می شدند و برای شاه و درباریان، حرکهای موزون خنده دار انجام میدادند و بذله گویی می کردند و جوک میگفتند. و باعث سرگرمی آنها را میشدند.

یوگای خنده و نحوه شکل گیری آن

در سال ۱۹۹۵ یک پزشک هندی به نام مادان کاتاریا در طی تحقیقاتی که با عنوان « خنده بهترین طبیب » انجام می داد به این موضوع پی برد که خنده مانع رشد سرطان در یکی از بیماران وی شد و حتی 30 سال بعد هم به حیات خود ادامه داد.

این شیوه یعنی خندیدن را هر روز با استفاده از تماشای فیلم های کمدی دنبال می کرد تا اینکه بر سرطان خود غلبه کرده و تا ۳۰ سال بعد هم زنده ماند.

هدایای روز جهانی خنده

اطلاع از این ماجرا باعث شد تا او در سال ۱۹۹۵ این موضوع را پی کند و در ادامه تحقیقات خود در پارکی نزدیک منزلش از کسانی که ورزش می کردند بخواهد تا جوک بگویند و بخندند و او را همراهی کنند. لذا این عمل مورد استقبال قرار گرفت و به تعدادشان نیز هر روز افزوده شد.

با اینحال پس از مدتی که جوک ها تمام و تکراری شد او به فکر راه حل  افتاد و در نهایت تصمیم گرفت از تمرین های تنفسی و حرکات کششی یوگا که شامل خنده ممتد داوطلبانه میشد استفاده کند، و به این واسطه یوگایخنده را که سبب شکل گیری روز جهانی خنده هم شد پایه گذاری کرد.

بازیگوشی و تماس چشمی جوک بین شرکت کنندگان در یوگای خنده گروهی بسیار رایج است.

 خنده و سلامتی

یک ضرب المثل قدیمی در رابطه با خنده است که میگوید : « خنده بر هر درد بی درمان دواست » البته با استناد به تحقیقات پزشکی دلایل روشنی در جهت تایید دوای هر دردی بودن خنده است وجود دارد.

خندیدن علاوه بر افزایش امید به زندگی می تواند باعث ترشح بیشتر پادتن های بدن شود که سیستم ایمنی رو تقویت می کند و حتی خنده ی از ته دل چون باعث باز شدن رگ های بدن میشود، منجر به کاهش فشار خون میشود.

با هدیه دادن، باعث خنده شویم

هدیه دادن باعث میشه تا طرف مقابلمون خنده بر لبانش نقش ببنده و خوشحال بشه، بخصوص که اگر هدیه ای که انتخاب می کنیم طرح و شکل های فانتزی داشته باشه یا خنده دار باشه یا کلا روش یه نوشته یا جوک خنده دار حک و نوشته شده باشه. طیف وسیعی از این هدایای جذاب فانتزی و هدایای خاص در مجموعه ایران پنز فراهم آمده تا آنهایی که می خواهند در روز خنده،  خنده بر لبان دوستان و عزیزان خود جاری سازند و به قولی خنده ساز و سلامت بخش باشند، این امکان رو داشته باشند.

همچنین در مجموعه ایران پنز خدمات جامع و کاملی در جهت خنده بخشی با حکاکی متن و نوشته های خنده آور اعم از جوک و استیکر و متن بر روی هدایای روز خنده با قیمت های مناسب و رقابتی صورت می پذیرد.

کلیدواژه : روز جهانی خنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *