مقایسه خودکار با مداد

مقایسه خودکار با مداد

استفاده از کدام یک بهتر است؟

اکثریت دانش اموزان اولین سال های تحصیل خود در مقاطع ابتدایی را با مداد میگذارنند. حتی زمانی که کودکی شروع به نقاشی کردن می کند ابتدا از مداد استفاده می کند. نه اتود و نه خودکار. اما سوال اینجاست که ایا می توان از مقایسه خودکار با مداد متوجه شد که کدام یک از این دو وسیله ی نوشتاری مناسب با کدام یک از موقعیت ها است؟

در این مقاله به مقایسه خودکار با مداد خواهیم پرداخت. اگر شما نیز درمورد مزایا و شرایط استفاده هر یک کنجکاو هستید تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید.

بگذارید با یک داستان این مسئله را اغاز کنیم، ساعات اولیه صبح است و شما مطمئن هستید که شب گذشته کابوس دیده اید اما چیزی از آن را به خاطر نمی اورید. تنها چیزهایی که به خاطر می اورید، یک خرگوش بزرگ و یک چرخ دوچرخه عظیم است. مغز شما هنوز از خیالاتتان پر است که به دنبال یک وسیله نوشتاری در کیفتان می گردید. کدام یک را انتخاب می کنید؟ خودکار یا مداد را؟ این تصمیم می تواند بی اهمیت جلوه کند اما در بسیاری از مواقع ممکن است حائز اهمیت باشد. به طور مثال:

  • ممکن است بخواهید برخی جزئیات چیزی که نوشته اید را تغییر دهید.
  • ممکن است بخواهید آن را همراه تصاویری که در ذهن دارید نقاشی کنید.
  • و ….

حال با این تفاسیر کدام یک می تواند انتخاب مناسب تری باشد؟

در واقع، برخی از شرایط وجود دارند که انتخاب بین خودکار و مداد می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست، باشد. برای کمک به مقایسه خودکار با مداد ما لیستی از عوامل و شرایط موثر را ایجاد کرده ایم. به کمک این لیست می توانید در شرایط مختلف انتخاب هوشمندانه ای را داشته باشید که بتواند به شما کمک بیشتری کند.

مقایسه خودکار با مداد

فاکتور جویدن

یکی از بامزه ترین فاکتور های این لیست، ویژگی جویدن است. احتمالا بیشتر زمانی که با آن مواجه می شوید در مواقع استرس زا، مانند سر جلسه امتحان است. امار نشان داده است که جویدن انتهای مداد که عموما در مواقع استرس زا رخ می دهد به آرامش فرد کمک می کند.

برخلاف چیزی که انتظار دارید در این مواقع خودکار بهتر از مداد عمل می کند. ازمایش ها نشان داده است که مواد رنگی موجود در گرافیت و همچنین بدنه مدادها بعد از مدتی وارد بدن شما خواهند شد و در صورت تکرار این عمل می تواند باعث ایجاد بیماریی هایی در شما شود. پس اگر عادت به جویدن در مواقع اضراب دارید، حتما خودکار را به جای مداد انتخاب کنید. بدنه خودکار حاوی موادی با ضرر کمتر است.

فاکتور نوشتن

اگر می خواهید:

  • سند
  • چک
  • فاکتور
  • و هر مدرک رسمی دیگری

را امضا و یا پر کنید حتما از خودکار استفاده کنید. همچنین به رنگ استفاده شده در ان نیز دقت کنید. در صورت مشکی بودن این برگه ها حتما از رنگ های متضاد مانند ابی استفاده کنید که قابل تشخیص و تمایز باشد. در صورتی که مطالبی که می نویسید تمارین درسی یا تمرین های خط است بهتر است از مداد استفاده کنید.

پاک کردن

در صورتی که مطلبی می نویسید که احتمال اضافی کردن جزئیات، کم کردن و تغییر در ان وجود دارد بهتر است از مداد استفاده کنید. عموما به  همین دلیل، نویسندگان، دانش اموزان، طراحان و … مداد نوشت افزار محبوب آن هاست. راحتی در پاک کردن و اعمال تغییرات مورد نظر از جمله مزایای مداد است که خودکار حتی در صورت استفاده از غلط گیر نیز نمی تواند داشته باشد.

مقایسه خودکار با مداد

تنوع در رنگ

با وجود اینکه در چند سال اخیر شاهد تنوع در رنگ خودکار ها بوده ایم اما همچنان تنوع رنگی خودکار ها نسبت به مدادها کمتر است. حتی می توان گفت تنوعی که در رنگ های روان نویس های سر نمدی در چند سال اخیر شاهد بوده ایم بیشتر است از تنوع رنگی در خودکارها.

در صورتی که در شرایط شغلی و یا تحصیلی هستید که استفاده از انواع رنگ ها برای شما با اهمیت است، مداد می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد. اما در صورتی که دوام مطالب نوشته شده و یا کشیده شده برای شما در کنار رنگ آنها نیز اهمیت دارد بهتر است از روان نویس های سر نمدی استفاده کنید.

قابلیت حمل و نقل

شاید فکر کنید که از نظر ابعاد هر دو خودکار و قلم سایز یکسانی دارند و نباید بر روی قابلیت حمل و نقل تاثیر بگذارید. این منطق درستی است اما از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنید. ایا شده است که خودکار شما، کیف یا لباستان را جوهری کنید؟ این اتفاقی است که عموما افراد حداقل یک بار با آن روبرو می شوند. در مقابله با این مسئله مداد بهتر است و مشکلات مشابهی را ایجاد نمی کند. اما اگر همچنان به استفاده از خودکار اصرار دارید از مناسب بودن خودکارتان مطمئن شوید.

از نگاه هنری

مداد به شما قابلیت های زیادی می دهد که خودکار در رابطه با هنر نمی دهد. به طور مثال شما می توانید انواع سایه روشن ها را با مداد به راحتی طراحی کنید در حالی که این کار با خودکار به سختی انجام می شود. از منظر هنری توانایی مداد بسیار بیشتر از توانایی خودکار در نقاشی و طراحی است.

تاثیر بر روی خط

برخلاف عقاید عمومی تاثیر مداد بر روی بهبود خط بیشتر از تاثیر خودکار است. به همین دلیل کودکان در مقاطع اولیه با مداد باید نوشتن را اموزش ببینند زیرا که مداد آنها را مجبور به استفاده از مچ می کنید. این در حالی است که برای نوشتن با خودکار می توان از مچ و ساق دست به میزانی برابر استفاده کرد. با گذشت زمان و شکل گیری اولیه نوع خط در افراد می تواند برای بهتر شدن خط از خودکار استفاده کرد. اما در حالت کلی مداد برای تمرینات اولیه مربوط به خط مناسب تر و مشکل تر است.

سخن اخر

شما می توانید بر اساس شرایط، شغل و وضعیت تحصیل تصمیم بگیرید که استفاده از کدام یک برای شما بهتر است. اما قطعا به عنوان شروع برای کودکان مداد وسیله نوشت افزاری مناسب تری خواهد بود.

 ما درمجموعه ایران پنز که به گواه مشتریانش بهترین فروشگاه آنلاین خرید انواع قلم در ایران می باشد، به شما اطمینان می دهیم که بتوانید بهترین انواع قلم را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از سایت مجموعه ایران پنز تهیه و خریداری نمایید.

کلیدواژه : خودکار و مداد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *