خودکار با جوهر آبی یا مشکی

خودکار با جوهر آبی یا مشکی

خودکار با جوهر آبی یا مشکی 

تحقیقات نشان داده است که اکثر معلمین از خودکارهای رنگی (عموما با جوهر قرمز) استفاده می کنند. اما آیا خودکار با جوهر آبی یا مشکی از تاثیر کمتری نسبت به خودکارهای رنگی برخوردار است؟ در این مقاله به بررسی انتخاب و تاثیرات خودکار با جوهر آّبی یا مشکی خواهیم پرداخت.

عموما انتخاب رنگ جوهر خودکار به سلیقه شخصی بر میگردد اما دلایل قابل توجهی برای انتخاب و اولویت یکی بر دیگری نیز وجود دارد. به ویژه هنگامی که با مراسم و شرایط خاصی روبرو می شویم، برخی از رنگ ها رسمی تر خواهند شد. از این رو انتخاب خودکار با جوهر آبی یا مشکی می تواند حائز اهمیت باشد.

مشاهده قیمت انواع خودکار

موقعیت های استفاده از خودکار با جوهر آبی یا مشکی

به صورت کلی و خلاصه همیشه موارد زیر را برای انتخاب رنگ جوهر مناسب به خاطر بسپارید:

 • خودکار با جوهر سیاه برای پر کردن سوابق رسمی ( پر کردن هر گونه فرم رسمی) استفاده می شود.
 • جوهر آبی برای امضاهای مرتبط با شغل و کسب و کار استفاده می شود.
 • برای یادداشت ها و مکاتبات کاری با مقامات بالاتر بهتر است از خودکار با جوهر مشکی استفاده شود.
 • جوهر آبی ( یا قرمز) بهتر است برای یادداشت ها (اغلب هدف گذاری ها) استفاده شود.
 • خودکار آبی ( یا رنگ های متنوع دیگر) برای اهداف خلاقانه می تواند استفاده شود.

خودکار با جوهر آبی یا مشکیخودکار با جوهر مشکی

این رنگ از خودکار به نسبت رنگ های متنوع دیگر برای کسب و کارها ( به خصوص دفاتر دولتی ) قابل استفاده است. به طور کلی، کارهای رسمی بهتر است با جوهر مشکی انجام شود. به طور مثال:

اگر به فرم درخواست های کاری توجه کنید، رنگ نوشته ها در اغلب آنها مشکی است و عموما مدیران مربوط نیز از رنگ مشکی استفاده می کنند. اگر به درخواست های ویزا با دفترخانه ها نیز توجه کنید، رنگ جوهر استفاده شده، سیاه است. همچنین در دادگاه ها دفاتر اسناد رسمی و … نیز از جوهر مشکی استفاده می شود.

دلیل اصلی استفاده از رنگ مشکی جدای از رسمی بودن آن، فرآیند کپی کردن و دیجیتالی کردن اسناد است. جوهر سیاه به راحتی قابل اسکن است. شاید فکر کنید که رنگ آبی نیز قابل اسکن است. اما اغلب دستگاهای کپی استفاده شده در مراکز دولتی از کیفیت پایین تری برخوردار هستند

از این رو اسکن رنگ مشکی راحتتر و با کیفیت بیشتری به نسبت رنگ آبی انجام می شود.بنابراین فقط در جهت ایمن بود در مراکز دولتی از جوهر سیاه استفاده کنید. مگر اینکه شرایطی به جز استفاده از خودکار مشکی را قید کرده باشند.

خودکار با جوهر آبی یا مشکی

اهمیت خودکار با جوهر مشکی در رای گیری

همچنین توصیه می شود از رنگ مشکی برای رای دادن استفاده کنید. البته این مسئله در کشورهای پیشرفته حائز اهمیت است. در انگلستان و آمریکا بعضی از دستگاهای رای گیری وجود داد که در صورت مشاهده حتی آثاری از جوهر آّبی، رای را شمارش نخواهند کرد.

به صورت کلی، اگر برای انتخاب میان خودکار با جوهر آبی یا مشکی دچار مشکل هستید، بدانید که رنگ مشکی علاوه بر ایجاد ادراک وسیع در تمامی افراد، رنگ حرفه ای شناخته می شود.

مشاهده قیمت انواع خودکار

آمار نشان می دهد که برای اهداف کسب و کار، خودکار سیاه مناسب ترین گزینه است. خودکار آبی در جایگاه دوم قرار دارد و برای زنان مناسب تر از مردان است. جوهر رنگی نیز برای دانش آموزان و دانشجویان مناسب است. جوهر سیاه ظاهری شفاف و جدی را به مخاطبان ارائه می کند. اما خودکار با جوهر آّبی را دست کم نگیرید، در بخش بعدی درباره مزایای و موقعیت های مناسب استفاده از این رنگ خودکار صحبت خواهیم کرد.

خودکار با جوهر آبی

زمانی که اکثر اسناد رسمی و مهم باید با رنگ سیاه نوشته شوند، استفاده از خودکار آبی برای امضا، می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد. در کنار دستگاه های کپی با کیفیت پایین، برخی از ادارات و شرکت ها نیز از دستگاه هایی با کیفیت بالا استفاده می کنند. این کیفیت به حدی می رسد که در صورت اینکه امضا شما با رنگ مشکی باشد، از مفاد سند قابل تشخیص نمی باشد. به دلیل است که ارتش آمریکا از مراجعان خواسته است که اسناد اصلی را با رنگ آّبی امضا کنند.

تحقیقات بازاریابی در طول سال ها نشان داده است که :

 • نامه ها
 • پرسش نامه ها
 • و …

اغلب سریعتر پر و دریافت می شوند در صورتی که با جوهر مشکی نوشته و با خودکار آبی امضا (یا برعکس) شوند.

اهمیت خودکار آبی در امضا چک ها

همچنین توصیه می شود تا از خودکار آبی برای امضا چک های خود استفاده کنید. در صورت استفاده از خودکار مشکی، برای کارمندان بانک ممکن است مشکل باشد که تصمیم بگیرند با کپی از چک روبرو هستند یا با اصل آن. به همین دلیل توصیه می شود که امضا های چک های بانکی خود را با رنگ آبی انجام دهید. (البته که عموما صفحه چک ها رنگی است)

خودکار با جوهر آبی باعث راحتی در فراخوانی حافظه می شود. عباراتی که با استفاده از خودکار آبی نوشته شده اند با راحتی بیشتری به خاطر اورده می شوند. تحقیقات رواننشاسی نشان می دهد که خواندن و نوشتن مطالب رنگی احتمال به خاطر اوردن را افزایش می دهند.

ازمایش هایی که میان گروهی از دانش اموزان انجام شد نشان داد که دانش آموزان مطالب نوشته شده با رنگ قرمز را نسب به آّبی و آّبی را نسبت به مشکی راحتتر به خاطر می آورند. جالب آن است که دختران در به خاطر اوردن مطالب با رنگ متفاوت بهتر از پسران عمل کرده اند.

تاثیر رنگ جوهر در مغز

مقاله ای در نیویورک تایمز به تاثیر رنگ ها بر روی خلاقیت فردی پرداخته است. در این مقاله  نشان داده است که رنگ قرمز به بهبود شناخت و بهره بری کمک می کند. این در حالی است که رنگ آّبی موجب خلاقیت فکری می شود. به طور خلاصه در تصویر زیر تاثیر انواع رنگ جوهر ها بر روی مغز را مشاهده می کنید. به همین دلیل است که اغلب به دانش آموزان و دانشجویان استفاده از رنگ هایی مانند:

 • آبی
 • سبز
 • قرمز

توصیه می شود.

خودکار با جوهر آبی یا مشکی

با این تفاسیر اگر هنوز هم برای تصمیم گیری درباره خودکار با جوهر آبی یا مشکی دچار مشکل هستید، توصیه می کنم همیشه خودکار آّبی را در کنار خود قرار دهید. البته که این مسئله بسیار وابسته به شغلی است که در آن مشغول به کار هستید. اگر کارمند اداری یک مرکز دولتی هستید، خودکار مشکی می تواند مفیدتر باشد.

اگر به بانک مراجعه می کنید و یا مرکزی که نیاز به امضا شما دارد، بهتر است خودکار آّبی در کنارتان باشد. در صورتی که دانشجو و معلم هستید، خودکار آّبی و قرمز می تواند مناسب باشد.

مشاهده قیمت انواع خودکار

 ما درمجموعه ایران پنز که به گواه مشتریانش بهترین فروشگاه آنلاین خرید انواع قلم در ایران می باشد، به شما اطمینان می دهیم که بتوانید بهترین انواع قلم را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از سایت مجموعه ایران پنز تهیه و خریداری نمایید.

کلیدواژه : رنگ جوهر خودکار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *