روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

درباره روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

یکی از کارهای شایسته و خوبی که نظام های حاکم بر جهان در طی حدود ۱۵۰ سال گذشته انجام دادند و به قولی مهمترین و با ارزش ترین اتفاقات این مدت را با وجود دو جنگ جهانی بزرگ و جنگ های داخلی متعدد دیگر رقم زدند، ایجاد و تاسیس سازمان های بین المللی بشر دوستانه و صلح نهاد چون روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است.

براستی چه شد بشری که گفته می شود از ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد تا اواخر قرن بیستم در حدود ۱۴۵۰۰ جنگ براه انداخته و در حدود ۳.۵ میلیارد انسان نیز طی آن جان خود را از دست داده اند، از اواخر قرن نوزدهم به فکر ایجاد سازمان های بشردوستانه می افتد؟

جواب روشن است و این موضوع را می توان اولا در نهاد هر آدم سالمی جست که حس نوع دوستی و کمک به همنوع در ذات اوست و دیگر اینکه افزایش سطح آگاهی های عمومی، ماهیت کریه جنگ را مشخص کرده است. لذا امروز اهم فعالیت سازمان های بشردوستانه ای چون صلیب سرخ جهانی و هلال احمر، به مانند سابق معطوف به بازماندگان و مجروحان از جنگ ها نیست و بیشتر کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی چون سیل و زلزله و… است.

با اینحال امروز در تاریخ ۸ مه مصادف با ۱۸ اردیبهشت در حدود ۱۹۰ کشور جهان که این دو نهاد بشردوستانه در آنجا فعالیت دارند، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را به پاس قدردانی از تلاش ها و زحمات آنها اعم از برقرای صلح و دوستی میان اقوام و ملل یا مذاهب و حمایت از زندگی و سلامت انسانها و… گرامی می دارند.

روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمرنحوه شکل گیری صلیب سرخ جهانی

سازمان بشر دوستانه صلیب سرخ جهانی با هدف تخفیف و کاهش آلام انسانی و حفظ و توسعه بهداشت عمومی در سال ۱۸۶۴ میلادی بر مبنای موافقت نامه ژنو ایجاد شده است. اما نحوه شکل گیری این نهاد  داستان جالبی دارد که گفته می شود

در سال ۱۸۵۹ میلادی فردی تاجر به نام ژان هانری دونان در روز پس از جنگی که در اطراف روستایی به نام سولفرینو در گرفته بود شاهد زخمی و کشته شدن حدود ۴۰ هزار نفر بوده است که بدون رسیدگی و کمک امدادی رها شده بودند و طلب کمک می ‌کردند. لذا دونان که این وضع اسف بار مجروحان را می بیند، با تشکیل دادن گروه های بشردوست به کمک آنها می شتابد و پولی را هم که برای تجارت به همراه داشته مصروف این کار می‌کند.

او سپس آنچه اتفاق افتاده بود را طی خاطراتی در کتابش « خاطره ای از سولفرینو » بازگو کرده و برای سران کشورهای اروپا می فرستد. در نهایت این کار او باعث ایجاد نهادی کوچک با نام « جمعیت ژنو برای رفاه عامه » می شود که بعدها تولد و شکل گیری سازمان صلیب سرخ جهانی با علامت وارونه پرچم کشور سوئیس را به همراه دارد.

تاریخ شکل گیری هلال احمر

۱۲ سال پس از شکل گیری صلیب سرخ جهانی، کشورهای مسلمان اما به تبعیت از امپراطوری عثمانی علامت هلال احمر را به جای صلیب سرخ انتخاب کردند. گفته می شود که برای اولین بار امداد رسانی به زخمی ها و مجروحان سربازان امپراطوری عثمانی در خلال جنگ با روسیه در سال ۱۸۷۶ با این علامت انجام گرفته است. با اینحال هلال احمر اکنون توسط کمیته صلیب سرخ جهانی به رسمت شناخته می شود. اغلب کشورهای مسلمان بجای صلیب سرخ از خدمات هلال احمر بهره می برند.

اهداف و برنامه های صلیب سرخ و هلال احمر

این دو سازمان بشر دوستانه که در ابتدا با هدف امداد و کمک به زخمی ها شکل گرفته بودند، اهداف و برنامه های خود را در قالب تخفیف آلام انسانی و حفظ و توسعه بهداشت عمومی می دانند و همواره در قالب یک نهاد بی طرف و غیر سیاسی و البته مستقل فعالیت کرده اند. امروز صلیب سرخ جهانی که مقر اصلی آن در ژنو سوئیس است و همچنین جمعیت هلال احمر که در هر کشور به صورت مستقل حضور دارد، از بزرگترین سازمان های امداد رسانی جهان هستند.

هلال احمر در ایران

تشکیل جمعیت هلال احمر در ایران بر می گردد به سال ۱۳۰۱ که سابقه ای در حدود ۱۰۰ سال دارد. منتها به جای صلیب ابتدا از علامت شیر و خورشید به عنوان نشان جعیت هلال احمر در آن زمان استفاده شد که مورد تایید ژنو هم قرار گرفت. اما پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۵۹ بنا به درخواست مقامات ایران بجای علامت شیر و خورشید دوباره از علامت هلال احمر استفاده شد.

هدیه به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

فعالیت های امدادی و غیر امدادی انسان دوستانه جمعیت هلال احمر در ایران و صلیب سرخ جهانی در دیگر نقاط جهان همواره مبین تلاش خالصانه و بدون پاداش اعضای داوطلب در این دو نهاد بود است. بخصوص در برهه ای از زمان هستیم که ویروس کرونا عرصه را برای هر نوع فعالیتی تنگ کرده است. لذا پاسداشت و گرامیداشت کسانی که داوطلبانه و بدون اجر و پاداش در این دو نهاد در جهت مقاصد بشردوستانه فعالیت می کنند شاید یک ضرورت باشد.

از اینرو به شکل ها و روش های مختلف می توان از اعضای جمعیت هلال احمر که شاید حتی از دوستان و آشنایانمان باشند به بهانه روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر تقدیر و تشکر به عمل آورد که یکی از آنها اهداء هدیه می باشد.

در مجموعه ایران پنز هدایای متنوع و نفیسی اعم از انواع قلم و خودکار از برندهای مطرح، انواع تابلو دیواری زانکو، انواع کیف و ساعت و کتاب و… متناسب با همه سلیقه ها عرضه شده است. همچنین امکان همکاری با سازمان ها و اداراتی که قصد دارند در این روز از اعضاء جمعیت هلال احمر منطقه یا شهرشان با تهیه هدیه قدردانی کنند، وجود دارد و این محصولات هدیه را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت و با امکان چاپ یا حکاکی متن تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر یا هر متن و پیام  اختصاصی دیگر ارائه می نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *