هدیه مناسب روز قلم

هدیه مناسب روز قلم

14 تیر ماه روز قلم

روز قلم  در تقویم رسمی ایران روز چهاردهم تیرماه می‌باشد. روز قلم در سال 1381 پس از  تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید.

تاریخچه روز قلم

البته توجه به قلم در ایران پیشینه‌ای دیرینه دارد. در قرن های گذشته در ایران باستان، سیزدهم تیرماه (تیرگان) یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بوده که آیین‌های مخصوصی داشته و یکی از آن‌ها گرامیداشت قلم بوده است. یکی از دلایلی که برای این جشن ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و مردم آن روز را به عنوان روز قلم جشن میگرفتند.

پس از انقلاب نیز نویسندگان و شاعران سرشناسی چون محمدعلی سپانلو سیزدهم تیرماه را به عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند، تا این‌که چهاردهم تیرماه از جانب انجمن قلم به عنوان روز قلم نام‌گذاری شد. با این حال این مناسبت هنوز چندان در میان مردم و حتی صاحبان قلم و اندیشه چندان شناخته‌ شده نیست.

انتخاب هدیه مناسب روز قلم

هدیه مناسب روز قلم

نوشتن با قلم توسط بشر

تاریخ نوشتار، قدمت بیست هزار ساله دارد ولی با محدود ساختن به نظام های نوشتاری مدوّن، رقمی حدود شش هزار سال پیش را نشان می دهد. این ارقام و آمارها فقط تخمین از سوی کاوشگران علمی است، در صورتی که بدون شک بدون خط و زبان، پیشرفتی از سوی جوامع گوناگون، امکان پذیر نبوده است.

 سنگ، چوب، پوست حیوانات، برگ درختان، استخوان، موم، ابریشم، پنبه و کاغذ از جمله مواردی بودند که برای نوشتن به کار گرفته می شدند.

در طول تاریخ، نوشتن به دو صورت بوده است:

  1.  خطوطی که با استفاده از ابزارهای تیز مثل سوزن، چاقو و… نوشتاری، کنده کاری می شد.
  2.  خطوطی که به وسیله قلم پر، قلم نی، قلم مو و… و با استفاده از جوهر بر سطح ماده نوشتاری ترسیم می گردید.

 نسخه برداری از نوشته ای بر سنگ یا فلز به طور منطقی، در نهایت به اختراع چاپ انجامید.

کلیدواژه : روز قلم
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • M akbari 11 اردیبهشت 1400 / 11:16 ق.ظ

    ممنونم عالی بود…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *