تاریخچه قلم

تاریخچه قلم

در اینجا قصد داریم با توجه به نیاز بشر به قلم، اطلاعاتی درباره تاریخچه قلم در اختیارتان قرار دهیم که امیدواریم مفید فایده واقع شود.

زمان پیدایش قلم

قلم از اولین اختراعات بشر بوده و نقش مهمی در ثبت تاریخ و اتفاقات روزگار داشته است. اولین نسخه های خط و قلم به زمان های انسان های اولیه بر می گردد. آنها ابتدا با سنگ بر روی دیوار حکاکی می کردند و هنوز برخی از این اثار باقی مانده است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ایده نوشتن و حکاکی در غارها از ردپای خون حیوانات شکار شده گرفته شده است و انسان های اولیه با دیدن آن به ایده حکاکی بر روی دیوارهای غارها رسیده اند. حروف الفبا را می توان رکن اساسی در نوشتن و استفاده از قلم ها دانست. بدون حروف الفبا انتقال مفاهیم بسیار مشکل می باشد. محققان اعلام نموده اند که اولین حروف الفبا نظام مند مربوط به ارامنه بوده که از آن برای مکاتبات بین المللی استفاده می نمودند.

استفاده از قلم

ارامنه با استفاده از قلم های تراشیده و جوهرها اقدام به نوشتن می کردند. در دنیا، کشورهای مختلفی در توسعه قلم پیشگام بوده اند. از جمله ی این کشورها می توان به چین اشاره نمود.

همینطور چینی ها برای نوشتن از قلم موهای مخصوصی استفاده می کردند. جوهر بکار رفته در متون آنها دارای رنگ بسیار تیره بوده است و خاصیت ضد آبی از دیگر ویژگی های جوهرهای چینی محسوب می گردد.

مردمان دوران قدیم، شکافی بر روی نوک پر ایجاد نموده تا فرایند انتقال جوهر از پر به کاغذ تسریع گردد. این فرایند بقدری محبوب بود که به مدت صد سال مورد استفاده قرار گرفت. اولین قلم از جنس فلز را می توان به سال ۱۷۸۰ میلادی ارتباط داد. در واقع در آن سال بود که اولین قلم فلزی در انگلستان تولید گردید. البته در آن سال این اختراع جدید مورد استقبال مردم قرار نگرفت.

محققان استقبال عمومی از قلم های فلزی را به سال ۱۸۲۰ ارجاع می دهند. درست ۴۰ سال بعد از پیدایش اولین قلم فلزی تولید انبوه این نوشت افزار سر لوحه شرکت های تولیدی در جهان قرار گرفت. خودنویس ها را می توان اوج تکامل قلم تا قبل از قرن ۲۰ دانست.خودنویس در آن دوران معمولا از طلای ۱۴ عیار تهیه می گردید.

تاریخچه قلم

مکانیزم خودنویس

نوک خودنویس ها دو تکه می باشد. این نوک ها از دو قسمت نرم و سخت ساخته شده است. هدف از اینکار تسریع فرایند انتقال و نگاشت راحت تر متن، اعلام شده است. در داخل خودنویس ها محفظه ای وجود دارد تا از جوهر حفاظت کند. خودکارها یا قلم های ساچمه ای را می توان تکامل قلم ها دانست. در قرن ۲۰ اولین خودکار ( قلم نوک ساچمه ای ) اختراع شد. نوک ساچمه ای برای این امر بکار رفت تا در مخزن حرکت کند و جوهر را به کاغذ منتقل نماید. این ایده بسیار ساده اما هوشمندانه بود. خودکارها بسرعت در بین مردم محبوب گشتند و فرایند نوشتن را بگونه ای فوق العاده آسان نمودند.

کاهش زمان نوشتن با این اختراع بشر را می توان مهمترین اثر مخترعان در حوزه نوشتار دانست.

شرکت های تولید کننده قلم

تولید قلم امروزه رنگ و بوی جدید به خود گرفته و از بحث اختراع به تولید انبوه رسیده است. امروزه شرکت های مختلفی انواع متفاوتی از قلم های نوشتاری را تولید و روانه بازارها می نمایند. شاید بتوان گفت که قلم ها دیگر یک کالای عادی بشمار می آیند و بخشی از زندگی بشر محسوب می گردند.

“شما می توانید خرید خودنویس را به صورت آنلاین و غیر حضوری در کمترین زمان ممکن از طریق سایت ایران پنز انجام دهید.”

کلیدواژه : تاریخچه قلم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *