روز حکیم ابوالقاسم فردوسی

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

۲۵ اردیبهشت، مصادف با ۱۴ می میلادی با ۲ رویداد مهم و بزرگ که برای هر ایرانی از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است، پیوند خورده که یکی روز پاسداشت زبان فارسی، زبان ملی و میهنی ما و دیگری روز حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگترین سراینده پارسی گو و حافظ و نگه دارنده فرهنگ و زبان پارسیان با اثر ماندگار و شاهکار خود یعنی شاهنامه است،

که حتی می توان آن را بهترین اثر زبان فارسی در جهت کمک به هویت فرو ریخته تمدن و جامعه پارسی زبان قلمداد کرد.

اصولا زبان یکی از عوامل مهم وحدت ملی در هر جامعه ای محسوب می شود و زبان فارسی نیز به عنوان یکی از قدیمی ترین زبان های زنده دنیا همواره عامل وحدت ملی ایرانیان و میراث مشترک همه فارسی زبانان بوده است.

حال اینکه روز پاسداشت زبان فارسی با روز یکی از مفاخر ملی و میهنی ما یعنی فردوسی بزرگ همراه شده نشان از هوشمندی و درایت کسانی دارد که این روز را به شورای فرهنگ عمومی پیشنهاد داده و به ثبت رسانده اند.

در این روز تمام ایرانیان ایران دوست و آنهایی که به فرهنگ و زبان و مفاخر کشور خود اهمیت می دهند، با برپایی آیین ها و مراسم های خاص یا شاهنامه خوانی و تبریک این روز در شبکه های اجتماعی و ایجاد هشتک های داغ، نام و یاد حکیم ابوالقاسم فردوسی و زبان فارسی را که با هم عجین شده گرامی می دارند.

پاسداشت زبان فارسی

هر ملتی به زبان رسمی و مشترک خود می بالد و آن را پاس می دارد، بخصوص زبان شیرین پارسی که میراث مشترک همه فارسی زبانان جهان بوده و همبستگی  و هویت فرهنگی تک تک ایرانیان را در قالب حماسه و عشق و عرفان شکل می دهد. زبان فارسی از جمله زبان های کلاسیک و باستانی جهان به شمار می آید که ادبیات غنی و پرباری دارد و مفاخر و بزرگان آن در جهان شناخته شده هستند.

اینکه امروز آثار برگزیده نوشته شده به این زبان چون شاهنامه فردوسی، رباعیات خیام، دیوان حافظ و… به زبان های گوناگون ترجمه می شوند و بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در ۲۹ کشور جهان با این زبان صحبت می کنند، خود نشان از جایگاه والای زبان فارسی در جهان می دهد.

ریشه این زبان که در گروه زبان های هند و اروپایی و زیرمجموعه زبان های هند و ایرانی جای می‌گیرد را می توان به آن دسته از اقوام آریایی منتسب دانست که در حدود ۱۰ قرن پیش از میلاد ‌وارد فلات ایران شدند.

با اینحال آنچه باعث می شود تا زبان فارسی با تغییر و تحولاتی که داشته است حتی به زبان های مهاجم بیگانه چون زبان عربی وقعی ننهد و هنوز دنباله زبان فردوسی در شاهنامه باشد و عموم ایرانیان زبان آن را بفهمند، چیره دستی و تبحر اندیشه حکیم سخن، فردوسی بزرگ را می رساند.

از اینرو به جهت اینکه زبان فارسی بخشی از هویت فرهنگی ما و بازتابی از باورها و اندیشه ها و نگرش ما ایرانیان در طول دوره های مختلف تاریخی است، پاسداشت آن نیز به معنای پاسداشت این ارزش هاست.

روز حکیم ابوالقاسم فردوسیبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

شاید اگر بخواهیم جایگاه رفیع و بلند مرتبه حکیم ابوالقاسم فردوسی را در میان ایرانیان تشریح کنیم هیچ گفته ای بهتر از این گفته ناصرخسرو وقتی که از زبان فردوسی بیان شود وجود ندارد که می گوید:

گر تو به تبار فخر داری      من مفخر گوهر تبارم

با اینحال شاعران پارسی گوی در حفظ و گسترشی زبان فارسی، نقش مهمی داشته اند و فردوسی در این میان با سرون شاهنامه، سهم پررنگ تری به نسبت بقیه در پاسداری و جلوگیری از زوال آن داشته است.

اما آنچه باعث شد تا روز ۲۵ اردیبهشت برای بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی پیشنهاد شود، بنا بر اظهار نظر متولیان آن به این جهت که چون ماه اردیبهشت، ماه با طراوت و شادابی هست

و در شاهنامه نیز طراوت و شادابی اهمیت خاصی دارد و همچنین مدارس باز هستند و امکان عظیمت دانش آموزان به آرامگاه فردوسی میسر است و به علاوه از تب و تاب نوروز هم فاصله گرفته ایم، این روز را انتخاب کرده اند.

در حقیقت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، روز بزرگترین حماسه سرای ایرانی و روز زبان فارسی نیز هست و شاید مهمترین عاملی که روز زبان فارسی را با روز فردوسی بزرگ پیوند می دهد را باید در علت نوشتن شاهنامه ذکر کرد.

چنانکه خود فردوسی بزرگ هدف از نوشتن شاهنامه را زنده نگه داشتن زبان پارسی می داند و به حق نیز در قالب کتاب شاهنامه به خوبی از زبان پارسی و هویت فرهنگی ایران دفاع کرده و آن را از گزند و آسیب محفوظ داشته است.

هدیه به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

در مجموعه هدایای ایران پنز که بخش مهمی از آن در جهت پاسداشت هویت فرهنگی ما ایرانیان و توجه به فرهنگ و ادب غنی ایران عزیزمان می باشد، مجموعه بی نظیری از هدایای مناسب روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را در سایت مجموعه خود ارائه نموده که از تنوع و کیفیت قابل توجهی نیز برخوردار هستند.

برخی از این هدایای نفیس و مناسب این روز عبارتند از:

محصولات فرهنگی یوروپن

محصولات فرهنگی یوروپن که یکی از برندهای مطرح اروپایی در جهان می باشد، شامل محصولاتی از مفاخر و فرهنگ و تمدن ما نیز می شود و این برند خوشنام مجموعه ای از محصولات قلم و خودکار از جمله قلم یوروپن فردوسی را که مزین به تصویر فردوسی و شعری از شاهنامه که بیت معروف «بسی رنج بردم در این سال سی عجم زنده کردم بدین پارسی » است، به زیبایی تمام بر روی آن حک شده است.

قلم یوروپن فردوسی می تواند یک انتخاب عالی برای هدیه به کسانی باشد که به فرهنگ و زبان خود و کلا ایرانی بودنشان می بالند و افتخار می کنند یا در حوزه زبان فارسی فعالیت دارند.

همچنین برند یوروپن از دیگر مفاخر ادبی ایران نیز محصولات گسترده ای چون قلم یوروپن حافظ، قلم یوروپن مولانا، قلم یوروپن خیام و… تولید کرده و روانه بازارهای جهانی از جمله ایران نموده است.

تابلو دیواری زانکو

تابلو دیواری زانکو که یک برند پرآوازه ایرانی است در زمینه تولید انواع تابلو دیواری سه بعدی چوبی فعالیت دارد که کیفیت آنها حتی قابل رقابت با نمونه های خارجی است. همچنین بخش بزرگی از محصولات تابلو دیواری زانکو شامل ابیات و اشعار بسیار زیبا از بزرگان و مفاخر زبان و ادبیات فارسی است

که می تواند انتخاب بجا و شایسته ای برای هدیه دادن در روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به عزیزان و دوستانمان باشد.

انواع قلم و خودکار

در مجموعه ایران پنز انواع قلم و خودکار از برندهای مطرح خارجی و داخلی اعم از کراس، شیفر، یوروپن، ایپلمات، فوراور، پیرکاردین و… عرضه می شود که هر کدام می تواند به عنوان یک هدیه مناسب و کاربردی برای روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی باشد.

در واقع قلم به شکل نوشتاری هر زبانی موجودیت می بخشد و بدون آن نمی توان زبان را نوشت و شاید همین مهمترین ارتباط قلم و خودکار برای هدیه در این روز خاص برای ما ایرانی ها باشد.

خدمات چاپ یا حکاکی بر روی هدیه

با توجه به اینکه روز زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، روز ما ایرانی ها و روز هر پارسی زبانی در دنیاست لذا مجموعه ایران پنز خدمات ویژه و کاملی در خصوص چاپ متن و پیام مناسبتی و ویژه این روز ارائه می نماید که با کیفیت بالایی انجام پذیر است

و می تواند حتی هدیه روز زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را با شعر و متنی از شاعران یا نویسندگان پارسی گوی مزین نماید.

مشاهده پیج اینستاگرام فروشگاه ایران پنز

کلیه خدمات چاپ یا حکاکی بر روی هدیه در این مرکز دارای ضمانت کیفیت می باشذ.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *