تفاوت انواع قلم

تفاوت انواع قلم

بررسی تفاوت انواع قلم

قلم ها مهمترین وسیله ی انتقال پیام در بین جوامع بشری می باشند. اگرچه در دنیای امروز استفاده از پیام های الکترونیکی بسیار رواج پیدا کرده است اما هنوز قلم های نوشتاری کاربرد خاص خود را دارند. مردمان گذشته از قلم ها برای تاریخ نگاری و ارتباطات استفاده می کردند. مکاتبات اداری را بدون استفاده از قلم ها در گذشته نمی توان تصور نمود. در این مقاله تفاوت انواع قلم را شرح میدهیم.

بسیاری از ما، قلم عضو همیشگی کیف یا جیبمان است. همواره داشتن یک قلم خوب برای ثبت اتفاقات روزمره، نوشتن آدرس و تلفن، یادداشت برداری از کتاب و اموری از این قبیل ضروری است. قطر نوشتاری قلم، راحتی نگارش و طرح بدنه، رنگ جوهر از جمله عوامل تاثیر گذار در انتخاب قلم مناسب هستند.

قلم چیست؟

قلم ابزاری برای نوشتن، که برای افزودن جوهر به یک سطح که معمولا کاغذ است استفاده می گردد. انواع گوناگونی از قلم وجود دارد که شامل خودکار، روان نویس، خودنویس و انواع مداد می باشد که امروزه کمتر کسی می باشد که در جیب یا کیف خود قلم نداشته باشد.

تعریف خودکار

عام ترین قلم های مورد استفاده توسط انسانها در دنیای امروزی خودکارها می باشند. خودکار نوک ساچمه ای و یا به زبان عام خودکار، گونه ای از ابزار نوشتاری نوین یا گونه ای قلم است. خودکار دارای یک لوله درونی است و همواره با جوهر چسبناکی که با چرخش ساچمه یا گوی کوچک فلزی (از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید) در نوک آن، در زمان استفاده پخش می شود.

جوهر خودکار به دلیل غلیظ بودن خیلی سریع خشک می شود. ساختار خودکار بسیار ظریف اما در عین حال بسیار ساده است. خودکار از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: ساچمه در نوک و محل برخورد با کاغذ، بدنه نگه دارنده ساچمه و نهایتاً مخزن جوهر غلیظ.

تفاوت انواع قلم

روش انتقال جوهر و استفاده از این قلم های ساچمه ای بطور شگفت اوری اسان است. در واقع همانطور که از نام این قلم ها پیداست از ساچمه ای ریز در سر قلم استفاده شده است. نیمی از ساچمه در بیرون قلم و نیمه در فضای جوهر داخل خودکار قرار دارد. ساچمه در محیط جوهری حرکت می کند و جوهر به آن منتقل می شود سپس با چرخش ساچمه و انتقال آن به بیرون از قلم می توان جوهر را به کاغذ منتقل نمود.

درست مانند یک گوی که ابتدا در جوهر قرار دارد و به محض حرکت، جوهر را به کاغذ منتقل می کند. فشار هوا در خودکار باعث می شود که جوهر همواره به سمت پایین حرکت کند. مرکب خودکار بسیار غلیظ می باشد و نسبت به خودنویس ها از قوام بالایی برخوردار است.

تعریف روان نویس

نوعی قلم به مانند خودکار می باشد با این تفاوت که در مغزی روان نویس از جوهر مایع روان انباشت شده در یک ابر فشرده استفاده می گردد. دلیل انتخاب این نام هم دقیقا به خاطر همین موضوع می باشد. روان نویس ها به مانند خودکار برای نوشتن، از یک مغزی یا به اصطلاح ریفیل در داخل خود استفاده می کنند، ریفیل ها معمولا قابلیت تعویض دارند و در صورت تمام شدن جوهر داخل مغزی می توان از مغزی دیگری استفاده نمود.

استفاده از نوشت افزاری مانند روان نویس، نوشتن را به کاری لذت بخش تبدیل می کند. روان نویس ها ابزاری پرکاربرد برای نوشتن و طراحی هستند.

استفاده از نوشت‌افزار مناسبی مانند روان‌نویس نوشتن را به کاری لذت‌بخش تبدیل می‌کند. جوهر روان نویس در مقابل خودکار دیرتر خشک می شود و این قلم برای کند نویس ها پیشنهاد نمی شود، زیرا که اگر با روان نویس ها کند بنویسید جوهر آن ها پخش شده و نوشتار شما را خراب می کند.

تعریف خودنویس

اگر اهل نوشتن باشید حتما می دانید که هیچ حسی زیباتر از نگارش با خودنویس ها نیست. تقریبا غیر ممکن است فردی که با خودنویس اقدام به نوشتن متن کند و حاضر شود ادامه نگارش خود را با ابزاری دیگر مانند خودکار یا مداد انجام دهد.خودنویس ها را با دو نام می شناسند.

قلم هایی که نوک آنها شکاف دارد و یا قلم هایی که مخزن مرکب با خود همراه دارند. در خودنویس بر خلاف خودکار، از جوهر مایع روان استفاده می شود. خودنویس دارای یک مخزن جوهر مایع است. فرایند انتقال جوهر از مخزن به کاغذ بسیار ساده است.جوهر خودنویس با استفاده از دو خاصیت موینیگی و گرانش، بدون نیاز به فشار به سطح کاغذ انتقال می یابد.

تفاوت انواع قلم

در بالای قلم محفظه ای وجود دارد که هوا را به داخل خودنویس منتقل می کند. هوای وارده فشاری بر جوهر وارد می کند و جوهر را به نوک قلم منتقل می نماید. دلیل شکاف در نوک خودنویس ها برای تعادل در میزان انتقال جوهر است. در واقع هدف از این کار انتقال مناسب جوهر بر روی کاغذ می باشد.

شکاف بر روی نوک قلم باعث می شود جوهر به یکباره بر روی کاغذ وارد نشود و متن را از زیبایی نوشتاری محروم نسازد. مرکب جمع شده در نوک قلم وظیفه ی انتقال جوهر را برعهده دارد و بعد از اتمام، دوباره فرایند انتقال هوا به داخل محفظه انجام می گیرد.

مخزن ها یا همان فشنگ های مرکب در خودنویس ها از جنس پلاستیک فشرده می باشد که قابل تعویض است و یا از محفظه های دائمی فلزی ساخته شده است که کیسه ای لاستیکی در آن تعبیه شده است. امروزه از فشنگ های قابل تعویض بیشتر استفاده می کنند. زیرا کاربری این قلم ها راحت تر می باشد و تعویض جوهر در آنها از سهولت مناسبی برخوردار است.

خودنویس نوشت افزاری است خوش دست که می توان ساعت ها بدون خستگی با آن نوشت و از ترسیم خطوط ظریف روی کاغذ لذت برد. تنها نکته ای که در هنگام استفاده از خودنویس ها باید به آن توجه کرد قرار دادن کلاهک خودنویس ها بعد از اتمام کار می باشد. این عمل سبب می شود جوهر باقی مانده در نوک قلم تبخیر نگردد و نوک شکاف دار قلم آسیب جدی نبیند.

 

راهنمای خرید خودنویس

برای استفاده مطلوب و بهینه از هر چیزی یا داشتن یک خرید خوب و ایده آل می بایست حتما قبل از خرید، یک سری راهنمایی ها و اطلاعات از محصول به دست آورد و بدون آن با توجه به گستردگی محصولات و تنوع تکنولوژی به کار رفته در ساخت و نحوه عملکرد آنها ممکن است متضرر شویم.  یکی از این محصولات که داشتن اطلاعات از آنها باعث می شود تا خرید بهینه و مناسبی داشته باشیم خودنویس است.

از زمانی که خودنویس توسط عباس ابن فرناس، دانشمند بزرگ عرب ساخته شد و بعدها در قرن هفدهم توسط یک مخترع آلمانی با بهره گیری از پر تیغ جوجه تیغی و چوپ پنبه ساخته شد تا به الان دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. در واقع خودنویس به سبب اینکه از جوهر مایع رقیق در مخزن جوهر خود بهره می برد با استفاده از دو خاصیت مویینگی و گرانش و فقط با فشار نوک آن بر روی کاغذ، عمل نوشتن را انجام می دهد.

شاید یکی از دلایلی که برخی خودنویس را برای نوشتن انتخاب می کنند این است که ساختار کلاسیکش، حس و حال خاصی از آرامش و لذت به آدم می بخشد. با اینحال مواردی که می بایست در انتخاب خودنویس به آن توجه کنید عبارتند از:

خودنویس متناسب با نیازمان انتخاب کنیم

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که برای چه کاری یا در واقع چه نوع استفاده و نگارشی می خواهیم خودنویس تهیه کنیم و بخریم، چون خودنویس ها دارای نوک های متفاوتی در سه سطح نازک (F)، متوسط (M) و پهن (B) هستند که اگر بدان دقت نشود ممکن است

برای مثلا خوشنویسی و طراحی که از خودنویس با نوک پهن استفاده می شود، ما خودنویس با نوک نازک خریده باشیم و… حتی نوک خودنویس ها در هر سطح باز دارای انواعی است مثلا خودنویس با نوک سطح نازک ممکن است در دو دسته خیلی نازک و نازک دسته بندی شود و همینطور بقیه آنها که در اینصورت می توان با نوشتن، سلیقه خود و تناسب آن با استفاده ای که قرار است بکنید را پیدا کنید.

به اندازه و طراحی خودنویس دقت کنیم

خودنویس ها دارای شکل و طراحی و اندازه های مختلف و متفاوتی هستند که بسته به سلیقه و تفکر مهندسین ساخت آن، ارگونومی خاص و طراحی ویژه ای پیدا کرده اند لذا شما می توانید انواع خودنویس با شکل و طراحی و اندازه های ظاهری متفاوت چون چاق و باریک یا بلند و کوتاه بیابیدکه در اینصورت باید خودنویسی انتخاب کنید که متناسب با دستان شما باشد و به خوبی در آن جای بگیرد و کوچک و بزرگ نباشد.

همچنین دقت به مسائلی چون داشتن گیره که آنرا ایده آل گذاشتن در جیب کت و پیراهن می کند یا وجود درپوش که از پاشش جوهر آن جلوگیری می کند، بسیار کاربردی خواهد بود.

خودکار

خودکار از انواع پرکاربرد و عمومی قلم محسوب می شود که از سه جزء اصلی بدنه قلم، مغزی جوهر، نوک قلم تشکیل یافته است. مکانیزم عمل آن به گونه ای است که با استفاده از دو خاصیت گرانش و مویینگی، جوهر را از مغزی جوهر که شبیه یک لوله باریک است به نوک ساچمه ای خودکار می رساند و با لغزش آن بر روی کاغذ می نویسدکه البته می بایست با کمی فشار بر روی کاغذ انجام پذیرد. جوهر خودکار به جهت غلظت و چسبندگی ای که دارد، به محض نوشتن خشک می شود.

تفاوت انواع قلم

روان نویس

روان نویس ها نیز همچون خودکار هستند و مکانیزم عمل مشابهی دارند منتها با این فرق که جوهر استفاده شده در آنها رقیق تر است. این جوهر رقیق با استفاده از یک ابر فشرده در مغزی روان نویس جای می گیرد و سپس نوک روان نویس را برای نوشتن تغذیه می کند. علت روان نوشتن روان نویس ها هم بخاطر همین جوهر مایع روان آنهاست. خشک شدن جوهر روان نویس ها بر روی کاغذ یکی دو ثانیه طول می کشد لذا شاید برای کند دست ها زیاد مناسب نباشد و باعث پخش جوهر آن شود.

تفاوت بین خودکار و روان نویس چیست؟

  • برای نوشتن با خودکار، فشار دست بر روی کاغذ لازم است اما برای روان نویس به صرف لغزاندن نوک آن بر روی کاغذ قادر به نوشتن هستید. لذا با روان نویس روان تر و راحت می نویسید و در استفاده طولانی مدت دست هم خسته نمی شود.
  • به هنگام نوشتن، جوهر روان نویس در حد یکی دو ثانیه طول می کشد تا بر روی کاغذ خشک شود و این در حالی است که جوهر خودکار به محض نوشتن خشک می شود.
  • خودکار مورد استفاده همه واقع می شود اما روان نویس ممکن است زیاد به کار بچه ها و کند نویس ها نیاید.
  • با خودکار بر روی هر سطحی می توان نوشت اما با روان نویس ها برای نوشتن بر روی سطوح کاغذ روغنی و کاهی با مشکلاتی چون پخش جوهر بر روی آنها مواجه خواهید بود.
  • مغزی جوهر اغلب روان نویس ها قابل تعویض است ولی در مورد خودکار فقط بعضی از آنها از این قابلیت برخوردارند و جز آن به محض تمام شدن جوهرشان به دور انداخته می شوند.
  • برخلاف اندازه نوک خودکارها که معمولا یک اندازه هستند، نوک روان نویس ها در اندازه های مختلفی تولید می شوند و از ۲% تا ۱٫۵ میلیمتر متغیرند.

 ما درمجموعه ایران پنز که به گواه مشتریانش بهترین فروشگاه آنلاین خرید انواع قلم در ایران می باشد، به شما اطمینان می دهیم که بتوانید بهترین انواع قلم را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از سایت مجموعه ایران پنز تهیه و خریداری نمایید.

کلیدواژه : انواع قلم
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *