تفاوت خودنویس و خودکار

تفاوت خودنویس و خودکار

خودنویس بخریم یا خودکار ؟

این روزها با وجود اینکه انواعی از قلم های دیجیتال و الکترونیکی ساخته شده اند و به صورت تکی یا همراه با گوشی و تبلت و لپ تاپ عرضه می شوند، اما باز هنوز خودنویس و خودکار جایگاه و اعتبار گذشته خود را از دست نداده اند و شاهد استفاده گسترده از آنها هستیم. در این مقاله قصد داریم تفاوت خودنویس و خودکار را شرح دهیم.

همچنین خودنویس و خودکار برخلاف قلم دیجیتال وابسته به انرژی برق نیست ولی همچون آنها که برای نوشتن نیاز به صفحه ای دیجیتال دارند، نیازمند صفحه ای کاغذی یا مشابه آن برای نوشتن هستند. با اینحال از آنجاییکه قلم ها سالیان سال و حتی قرن ها است که همراه ما بوده اند، استفاده از آنها در قرن ۲۱ نوعی حس نوستالوژیک هم ایجاد می کند

و علاوه بر آن دست خطی که با خودنویس یا خودکار بر روی کاغذ نگاشته می شود، حس و روح دارد. خودکارها معمولا ازکاربرد عمومی تری به نسبت خودنویس ها برخوردارند.

تاریخچه خودنویس

خودنویس ها از زمانی که توسط عباس ابن فرناس ساخته و به کار برده شدند تا به الان از تغییر و تحولات گسترده ای چه در نوک قلم آن و چه در ظاهرش برخوردار شده اند و امروز می توان ادعا کرد که خودنویس یکی از انواع خوش کاربرد و محبوب قلم است. آنها برای سیاهه کردن روی کاغذ ازجوهر مایع رقیق استفاده می کنند که مکانیزم عملش با استفاده از خاصیت گرانش و مویینگی است که با انتقال جوهر به نوک خودنویس و به صرف حرکت دادن نوکش بر روی کاغذ می نویسد  و مثل خودکار نیاز به فشار بر روی سطح کاغذ احساس نمی شود.

مخزن جوهر آن نیز گنجایش معینی دارد که بسته به میزان استفاده از چند ماه تا چند سال تمام می شود و برای شارژ مجدد آن می بایست یا به صورت دستی که بعضا با استفاده از یک پیستون تزریقی انجام می گیرد یا از مخزن جوهر آماده که در بازار به فراوانی یافت می شود استفاده کرد.

کمی درمورد خودکار

خودکار پرکاربردترین و پرمخاطب ترین انواع قلم است که استفاده ای عمومی دارد و معمولا می توان نمونه ای از آن را در جیب و کت هر یک از ما یافت. از زمانی که خودکار توسط لاسلو بیرو روزنامه نگار مجارستانی در سال ۱۹۳۱ اختراع شد تا به امروز خودکار جز در شکل و ظاهر تغییر چشمگیری نیافته و مکانیزم عمل آن به صورتی است که جوهر غلیظ چسبناکی در داخل لوله ای باریک، داخل بدنه آن قرار می گیرد و از طریق نوک ساچمه ای اش که معمولا از جنس فولاد و برنج و تنگستن کربید است، با کمی فشار بر روی کاغذ می لغزد و سیاهه کرده و می نویسد.

مخزن جوهر خودکار که به شکل یک لوله باریک است قابل پر شدن نیست و در نوع ارزان قیمت آن پس از اتمام جوهر، خودکار به دور انداخته می شود ولی در نوع گران قیمتش امکان تعویض مخزن لوله ای آن که در بازار به صورت آماده وجود دارد میسر است.

تفاوت خودنویس و خودکار

تفاوت بین خودنویس با خودکار چیست؟

 • مکانیزم عمل متفاوتی دارند مثلا در خودکار با آغشته شدن نوک ساچمه ای به جوهری که از طریق یک لوله باریک به آن متصل می شود، به صورت فشار بر روی کاغذ نوشته می شود ولی در خودنویس با انتقال جوهر از یک مخزن به نوک آن که بر اساس خاصیت گرانش یا مویینگی صورت می پذیرد، بدون فشار و تنها با لغزیدن بر روی کاغذ می نویسد.
 • نوک خودنویس به صورت توپی به سر آن جوش خورده و متصل شده و ثابت است ولی خودکار دارای نوک ساچمه ای و متحرک است.
 • خودکار را پس از اتمام مخزن جوهرش یا باید به دور انداخت یا در صورت گران قیمت بودن، مخزن آماده برایش خرید و تعویض کرد ولی مخزن خودنویس علاوه بر تعویض، امکان پر کردن آن به صورت دستی نیز وجود دارد.
 • اندازه نوک خودکارها معمولا یک اندازه است اما نوک خودنویس ها از نازک تا پهن بسته به نوع استفاده متفاوت است.
 • آنچه با خودکار بر روی کاغذ نوشته می شود به جهت غلظت و چسبندگی جوهرش، خشک است ولی آنچه با خودنویس نوشته می شود به جهت رقیق بودن جوهر آن چند ثانیه ای برای خشک شدن زمان نیاز دارد.
 • از خودنویس کمتر برای مصارف عمومی استفاده می شود و بیشتر برای امضاء و پارف کردن نامه ها یا خوشنویسی و خطاطی و… به کار برده می شود ولی خودکار استفاده ای عمومی دارد و مورد استفاده همه واقع می شود.
 • خودکار به نسبت خودنویس از قیمت ارزانتری برخوردار است.

دوستداران خودنویس چه کسانی هستند؟

هرکس در هر صنف و شغلی که باشد می تواند خودنویس داشته باشد و از آن استفاده کند چون کاری شبیه خودکار می کند و برای نوشتن است اما اگر بخواهیم مخاطبان اصلی و کسانی که با تصمیم قبلی اقدام به خرید خودنویس می کنند را نام ببریم، می توان به طیف وسیعی از مدیران، وکلا و قضات، خطاطان و خوشنویسان، خوش خط ها و… اشاره کرد.

مخاطبان خودکار چه کسانی هستند؟

مخاطبان خودکار هرکسی می تواند باشد و کودک و بزرگسال هم نمی شناسد و از وقتی که آدم شروع به یادگیری سواد می کند، با آن سر و کار خواهد داشت. با اینحال خودکار به جهت مخاطبان بسیاری که دارد در انواع و اقسام پلاستیکی و فلزی تولید می شود که این سبب خواهد شد تا از قیمت های ارزانی هم برخوردار باشد.

همه افراد از مدیران و کارمندان گرفته تا محصلین و دانش آموزان و… از مخاطبان خودکار هستند. علاوه بر آن یکی از مخاطبان همیشگی این محصولات در حوزه تبلیغات است که صاحبان کسب و کارها جهت توسعه کسب و کار و برندینگ خود از آن به عنوان کالایی ارزان قیمت دارای برد تبلیغاتی بالا در قالب هدیه تبلیغاتی استفاده می کنند.

تفاوت خودنویس و خودکار

جنس و کیفیت خودنویس و خودکار

تولید کنندگان بسیاری در دنیا هستند که امروزه به تولید انواع خودنویس و خودکار مشغولند که بسته به شرایط فروش و مخاطبان خود یا تجربه و سابقه ای که در تولید دارند از جنس و متریال های مختلفی چون استیل و فولاد و طلا یا چوب و پلاستیک و… بهره می برند. کیفیت آنها نیز به نوع جنس هریک بستگی دارد.

البته در خصوص خودکار و خودنویس، جنس نوک آن وکیفیت مکانیزم عملش در نوشتن از جنس بدنه آن مهمتر است. در واقع هر چه یک خودکار و خودنویس باعث شود که روان و راحت بنویسیم، قطعا از کیفیت و جنس خوبی برخوردار است.

انواع خودکار

انواع خودکارها بی شمار هستند، چه در طرح  و شکل و چه در جنس ساخت یا رنگ بندی، بسیار متنوع تولید می شوندکه در شمار آوردن آنها به طولانی شدن این مبحث خواهد انجامید و امکان پذیر نیست، اما با اینحال می توان انواع آنها را به لحاظ مکانیزم آماده به کار شدنشان به چند دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

 • مدل پیچی
 • مدل درپوش دار
 • مدل فشاری

انواع خودنویس

در یک تقسیم بندی رایج انواع خودنویس ها را می توان بر اساس نوک آنها در سه دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

 • بر اساس جنس ساخت نوک خودنویس
 • بر اساس ابعاد و اندازه نوک خودنویس
 • بر اساس شکل و طراحی نوک خودنویس

همچنین انواع خودنویس بر اساس برند های معروفی که دارد از جمله خودنویس های برند شیفر، کراس، یوروپن، ایپلمات، پیرکاردین و… را می توان بدون واسطه از سایت مجموعه ایران پنز خریداری نمود.

خدمات چاپ یا حکاکی بر روی خودنویس و خودکار

 مجموعه ایران پنز که بزرگترین و با سابقه ترین مرکز عرضه انواع قلم در ایران است، خدمات چاپ و حکاکی بر روی انواع قلم حتی به صورت سفارشی، با متن و پیام شما امکان پذیر است. تمامی این خدمات با دستگاه های پیشرفته و لیزری انجام می گیرد و کیفیت چاپ و حکاکی بر روی آنها در سطح بالا و با قیمتی مناسب انجام می شود.

قیمت خودنویس و خودکار

قیمت خودنویس و خودکار طبیعتا وابسته به جنس و کیفیت یا حتی برند آن است، اما با اینحال وقتی از یک مرکز بدون واسطه عرضه انواع قلم چون ایران پنز خرید می کنید، علاوه بر اطمینان از اصل بودن خرید هر یک از قلم های خارجی که با ضمانت اصل بودن عرضه می شود از قیمت های مناسب و رقابتی هم برخوردار خواهید شد.

همچنین در سایت مجموعه ایران پنز انواع قلم مرغوب و با کیفیت در قالب برندهای خارجی چون ایپلمات، پیرکاردین، شیفر، فوراور، کراس، یوروپن و… عرضه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *