قطعات مختلف خودکار

اجزای تشکیل دهنده خودکار

زیاد فرقی ندارد که شما با مداد برای نوشتن راحتتر هستید یا خودکار. بیشتر افراد تجربه نوشتن با مدادها و خودکارهای مختلفی را داشته اند. خودکارها و مدادها می توانند در انواع شکل های مختلف و رنگ ها در دسترس انسان قرار گیرند اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که افکار و آثار شما با استفاده از آنها بر روی کاغذ قرار می گیرد. اگر شما نیز در مورد قطعات تشکیل دهنده یک خودکار کنجکاوید، به جای درستی آمده اید. در این پست قصد داریم تا قطعات مختلف خودکار که رایج ترین ابزار نوشتن است را با یکدیگر بررسی کنیم.

مشاهده قیمت انواع خودکار

اجزای-تشکیل-دهنده-خودکار

انواع مختلف خودکار :

  • خودکار های ساده
  • خودکارهای کلیکی
  • خودکارهای جوهری
  • خودکارهای پیچی
  • و …

ساختار هر یک از این خودکارها با دیگری متفاوت است. در این مقاله به بررسی قطعات مختلف برخی از این خودکارها خواهیم پرداخت.

خودکارهای ساده

ساده ترین خودکارهای موجود در بازار هستند. زیرا که هیچ سیستم و مکانیزم فانتزی داخلی را استفاده نکرده اند. از آن ها به عنوان خودکارهای کلاه دار نیز یاد می شود. زیرا که عدم وجود سیستم های داخلی باعث شده تا پوششی مانند کلاه را به عنوان در داشته باشند که به راحتی قابل جا به جایی است.

قطعات مختلف خودکار های ساده در تصویر زیر نشان داده شده است.

قطعات مختلف خودکار

این خودکار ها اغلب یک توپ کوچک در سر خودشان دارند که با هنگام کشیده شدن بر روی کاغذ جوهر را تشدید می کند زیرا همانطور که می نویسید توپ در حال گردش و برخورد دوباره با جوهر و صفحه است. در واقع این تنها چیزی است که اجازه می دهد جوهر از محفظه جوهر بر روی کاغذ شما جریان یابد. مطمئنا بدون جاذبه، حوهر در عوض جا به جایی به سمت سطح، داخل محفظه قرار می گیرد.

به همین دلیل است که زمانی که شما دست خود را به سمت بالا می گیرید خودکار با رنگ کمی می نویسد. علت جوهر پس دادن نیز عموما جابه جایی و یا درست ثابت نشدن این توپ است.

مشاهده قیمت انواع خودکار

شاید زمان توجه به قطعات مختلف خودکار ها به سر آنها نیز دقت کرده باشید. در خودکارهای ساده انتهای کلاه آنها عموما یک محفظه ی باز وجود دارد. دلیل این مسئله چیست؟ باور کنید یا نه این سوراخ ها تنها برای نجات جان انسان ها در صورتی که سر یک خودکار به اشتباه بلعیده شود، بر روی آن قرار گرفته اند. سوراخ از جریان هوا به طور کامل جلوگیری نمی کند و به این ترتیب اجازه می دهد تا مراجعه به دکتر فرد مجرایی برای تنفس داشته باشد.

خودکارهای کلیکی

زمانی که حرف از راحتی می شود خودکارهای پیچی یکی از بهترین ها هستند. با یک کلیک ساده شما می توانید در کمترین زمان از ان استفاده کنید. در این خودکارها به جای مکانیزم کلاهک ترجیح داده شده است که دکمه ای در انتهای خودکار قرار گیرد تا با فشار بر روی آن خودکار وارد یا خارج شود.

این خودکار ها تا به امروز از محبوب ترین خودکارها میان مردم بوده اند. امار نشان می دهد که یکی از دلایل محبوبیت این خودکارها به دلیل تخلیه استرسی است که می توان با کلیک بر روی انتهای آن انجام داد. همچنین از دلایل دیگر محبوبیت ان می توان به صدای تولید شده کلیک اشاره کرد.

قطعات مختلف خودکار

شاید برای شما هم سوال باشد که این خودکارها چگونه کار می کنند؟ یا حتی آن ها را باز نیز کرده باشید. این که دلیل یک مکانیزم هوشمندانه که در بالای هر خودکار قرار گرفته است کار می کند. این مکانیزم از یک پیستون و یک دستگاه چرخشی ساده ساخته شده است.

هنگامی که شما اماده هستید از خودکار استفاده کنید و دکمه انتهایی آن را فشار می دهید به پیستون قدرت برای حرکت می دهید. با این کار تیوب چرخشی شروع به چرخش ۴۵ درجه می کند. این جا همان جایی است که صدای کلیک معروف ایجاد می شود.

این حرکت باعث ایجاد چرخش و حرکت در مرحله بعدی فنر می شود. اینکار خودکار را از محفظه پوشش داده شده خود بیرون اورده و اماده استفاده کردن می کند. بعد از صدای کلیک، پیستون برای برگشت به بالا ازاد می شود. این ازاد شدن، چرخش دوباره پیستون در جهت عکس را به دنبال دارد.این عملی است که طور معمول در خودکارهای فشاری یا کلیکی انجام می شود.

مزایای استفاده از این خودکارها:

  • احتمال جوهر پس دادن کمتر
  • عدم وجود سر و کاهش احتمال خفگی مخصوصا در کودکان
  • زیبایی ظاهری
  • کمک به کاهش استرس
  • و …

خودکارهای پیچی

این خودکارها شبیه به خودکارهای فشاری هستند. با این تفاوت که برای استفاده از آنها باید آنها را چرخاند. محفظه این خودکارها به دلیل نیاز به مقاوت بیشتر عموما فلزی است. مکانیزم های زیادی برای این خودکارها وجود دارد. از جمله ساده ترین آنها زمانی است که با چرخش محفظه ارتفاع بخش پیچشی تغییر کرده و سر خودکار از محفظه فلزی بیرون می آید.

یا بخشش پیچششی محفظه با بخش پیچشی داخلی هماهنگ است و با بهره بردن از متوقف کننده ها با چرخاندن، بر روی سطح خارجی گیر می کند و متوقف می شود. برای بستن خودکار نیز از همین مکانیزم در جهت عکس استفاده می شود. بسته به نوع کارخانه می تواند مکانیزم استفاده شده در این خودکارها متفاوت باشد اما عموما مکانیزم دوم بیشتر استفاده می شود.

تصویر زیر نشان دهنده قطعات مختلف خودکار های پیچی یا چرخشی است.

قطعات مختلف خودکار

همانطور که مشاهده می شود عموما بخش چرخشی در فاصله ای میان گریپ و barrel قرار می گیرد.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی قطعات مختلف خودکار های محبوب میان افراد مختلف پرداختیم. از منظر طول عمر می توان گفت خودکارهای ساده طول عمر بیشتری دارند اما مقاومت آنها در برابر شرایط مختلف کمتر است و همچنین خطراتی مانند خفگی را نیز به دنبال دارند.اگر می خواهید یکی از این چند نمونه را به عنوان خودکارهای روزانه خود انتخاب کنید، توصیه ایران پنز یکی از خودکارهای کلیکی و یا چرخشی است. این خودکارها با مقاومت بیشتر در انواع رنگ ها و مدل برای استفاده مردم در دسترس می باشند.

مشاهده قیمت انواع خودکار

کلیدواژه : قطعات خودکار
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *