روز ارتباطات و روابط عمومی

روز روابط عمومی و ارتباطات

تاریخچه روز ارتباطات و روابط عمومی

در این مقاله قصد داریم به بررسی روز ارتباطات و روابط عمومی بپردازیم.

نقش ارتباطات و روابط عمومی در دنیایی که امروز تبدیل به یک دهکده جهانی شده است، بسیار فراتر از گذشته بوده و کمک می کند تا سازمان ها و ادارات در تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک خود، همواره بهتر و سنجیده تر و با برنامه تر عمل کنند. در واقع ارتباط عملی هست

که طی آن معانی و مفاهیم مورد نظر از سوژه یا سازمان از طریق فهم متقابل نشانه ها به دیگری انتقال می یابد که البته ابزارها و روش های مختلفی هم دارد. و روابط عمومی، علم مدیریت چرخه اطلاعات بین یک فرد یا سازمان با عموم افراد است و به مثابه پلی خواهد بود که بین این دو طرف برقرار می شود.

لذا روابط عمومی می تواند از طرفی دسترسی مدیران به افکار عمومی و جریان آزاد اطلاعات و ارتباطات را فراهم آورد و از طرف دیگر پاسخگویی و نظارت مردمی بر عملکردهای سازمانی را برآورد.

با اینحال زندگی در دنیای مدرن امروز بدون ارتباطات و وساطت پیام رسانی روابط عمومی در میان سازمان ها و مخاطبانشان پیش نخواهد رفت. چراکه نظام بوروکراتیک در میان نظام شخصیتی و نظام سیاسی در کنار حزب و سازمان های غیر دولتی از این واحد نیز مدد می جوید تا الزام اطلاع رسانی در جوامع نو نهاد و جدید را برآورد.

و اصولا شاید برای همین هم باشد که دنیای جدید را دنیای ارتباطات می دانند که مبتنی بر نهادهایی برآمده از ایفای نقش آحاد جامعه بر اساس افکار عمومی است. لذا با توجه به رویکرد مهم ارتباطات و روابط عمومی در زندگی امروز ما، هر ساله در ۱۷ می مصادف با ۲۷ اردیبهشت، روز ارتباطات و روابط عمومی گرامی داشته می شود.

این روز باعث می شود تا تمامی اعضای این جامعه بزرگ در کل جهان به هم نزدیک تر‌ شوند و بتوانند دیدگاه های یکدیگر و فرهنگ ها در مورد مسائل مختلف را بدانند و با ایجاد کانال های مختلف ارتباطی در جهت ایجاد تفاهم و روابط صمیمانه میان جوامع مختلف گام بردارند. لذا فرصت خوبی خواهد بود تا همه برای توسعه ارتباطات اجتماعی و آشکار کردن ارزش و اهمیت این حرفه مهم بکوشیم که از آن به عنوان هنر هشتم نیز یاد می شود.

روز ارتباطات و روابط عمومی

ارتباطات و روابط عمومی چه اهمیتی دارند؟

اصولا شکل گیری جوامع و جمع شدن افراد در کنار یکدیگر به واسطه ارتباطات شفاعی بود و امروز نیز ارتباطات در شکل جدید و تکنیکالش با ابزارهای نوینی که در اختیار دارد، بخش مهمی از جریان زندگی مدرن را تشکیل می دهد. حال اینکه روابط عمومی می کوشد تا میان سلیقه و علائق و منافع سازمان با مخاطبین به واسطه مبادله پیام ها همگرایی ایجاد کند و از تعارضات بکاهد.

لذا از آنجایی که روابط عمومی باعث می شود تا بین سیاست های فردی و عمومی، نوعی هماهنگی ایجاد شود و بین سازمان ها با مخاطبان در دنیای روابط پیچیده و متکثر امروز تفاهم حاصل شود، اهمیت خاصی پیدا می کند.

تاریخچه ارتباطات و روابط عمومی

تاریخچه ارتباطات به قدمت شکل گیری اجتماعات اولیه بشر است چون به واسطه ارتباطات شفاعی بود که افراد دور یکدیگر جمع شدند و اجتماعات گوناگون را شکل دادند. در دوره ای نیز صنعت چاپ و امروز تکنولوژی های نوین ابزارها و روش های ارتباطی را فراهم می آورند.

همچنین روابط عمومی دارای قدمتی ۴ هزار ساله است و می توان نشانه هایی از آن را در امپراتوری های باستانی چون ایران، مصر، چین و هند و… پیدا کرد. مثلا همین تدفین تشریفاتی رهبران، حتی به عنوان خدایان، جزئی از تاریخچه روابط عمومی محسوب می شود. و اما در عصر کنونی روابط عمومی برای نخستین بار در سال ۱۸۹۷ در سالنامه موسسه راه آهن آمریکا مطرح می شود و به شکل نظام مند از سال های ۱۹۰۰ به بعد شکل می گیرد.

در ایران نیز روابط عمومی به شکل امروز ابتدا در شرکت نفت شکل گرفت که یک دفتر اطلاعات و مطبوعات داشت که تا سال ۱۳۳۰ رابط بین این شرکت با مطبوعات تلقی می شد. که بعدها و پس از ملی شدن صنعت نفت به دفتر روابط عمومی تغییر نام داد.

اما در دهه چهل آنچه باعث رسمیت یافتن دفاتر و واحدهای روابط عمومی در تشکیلات ادارات و سازمان ها شد، یکی سازمان امور اداری و استخدامی بود که روابط عمومی را در طرح و برنامه های خود لحاظ نمود و دیگری تاسیس دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی و تحصیل در رشته روابط عمومی بود.

بعد از انقلاب نیز رشته روابط عمومی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تدریس می شود و وجود واحد روابط عمومی، بخشی از ساختار تشکیلاتی ادارات و سازمان ها شده است.

هدیه به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

مجموعه ایران پنز همواره برای روز گرامیداشت اغلب کسب و کارها و مناسبت ها، هدایای خاص و ویژه ای را در سایت مجموعه خود عرضه کرده است. لذا به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی نیز هدایای متنوعی اعم از انواع قلم و خودکار از برندهای مطرح دنیا، انواع تابلو دیواری زانکو، انواع هدیه مدیریتی، انواع هدیه خاص، انواع هدیه ویژه، انواع لوازم التحریر، انواع کیف و ست هدیه و… را عرضه می نماید.

کیفیت بالا و قیمت مناسب و خدمات پس از فروش حرفه ای از جمله اولویت های اصلی این مجموعه در ارائه هر نوع هدیه یا خدماتی می باشد.

همچنین خدمات جامع و کاملی نیز برای چاپ یا حکاکی متن و پیام مناسبتی ویژه این روز بر روی انواع هدیه روز ارتباطات و روابط عمومی صورت می پذیرد. حال آنهایی که می خواهند در این روز به دوستان و آشنایان شاغل خود در حرفه روابط عمومی هدیه بدهند یا حتی مدیرانی که می خواهند از کارمندان بخش روابط عمومی خود تقدیر به عمل آورند، بهترین فرصت خواهد بود و مجموعه ایران پنز با مجموعه متنوعی از هدایای مناسب این روز شما را سورپرایز خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *