قلم خوشنویسی

قلم خوشنویسی

خودکار برای خوشنویسی و قلم خوشنویسی

لازم نیست حتما یک خوشنویس ماهر یا حرفه ای باشید. تنها چیزی که برای تبدیل حروف و کلمات به آثار هنری نیاز دارید، یک تکه کاغذ و یک قلم خوشنویسی است. در واقع خودکارهای خوشنویسی می توانند به شما کمک کنند تا منحصر به فرد بودن سبک خوشنویسی خود را بیان کنید. خوشنویسی فراتر از خلق حروف زیباست. بنابراین اگر می خواهید بهترین نتایج را داشته باشید، به ابزارهای مناسب نیز نیاز دارید.

 خودکار خوشنویسی  

از اینرو یک خودکار خوب می تواند در ایجاد خطوط صاف و زیبا بر روی کاغذ عالی عمل کند. همه خوشنویسی زیبا را دوست دارند از اینرو چه یک فرد عادی علاقه مند به خوشنویسی باشید و چه یک کاراموز هنر خوشنویسی، شاید این سوال در ذهن شما مطرح شود که چه قلم خوشنویسی برای نوشتن خوب است؟ لذا برای یافتن پاسخ در ادامه همراه ما باشید.

ابتدا اجازه بدهید که نکته مهمی را به شما بگوییم. اینکه از خوشنویسی با خودکار حرف می زنیم بیشتر بخاطر این است که خوشنویسی با قلم نی و مرکب برای نوشتن تابلو خط کاربرد دارد و برای مثلا نوشتن های روزانه استفاده نمی شود. از اینرو از آنجائیکه خوشنویسی با قلم بسیار پرکاربرد است، موضوع مورد بحث ما قرار گرفته است.

کدام قلم برای خوشنویسی مناسب است 

اما برگردیم به اصل موضوع که کدام قلم برای خوشنویسی مناسب است ؟ خوشنویسی یعنی نوشتار خوب و زیبا که این منظور تحقق نمی یابد مگر اینکه خودکار انتخابی شما حال از هر برندی که هست، چند ویژگی منحصر به فرد برای خوشنویسی را داشته باشد.

برخی از مهمترین این ویژگی های قلم مناسب خوشنویسی عبارتند از:

  • داشتن نوک با ضخامت مناسب

از جمله قواعد خوشنویسی، قوت و ضعف است که طی این قواعد به نقاط ضخیم تر کلمات و حروف، قوت و به نقاط نازکتر، ضعف می گویند. لذا در هنر خوشنویسی، نوشتاری که در آنها از این قواعد استفاده نشده باشد، زیبا نخواهد بود. حال برای چنین نوشتاری شما نیاز به خودکار با قطر مناسب دارید. مثلا خودکارهای دارای قطر ۱.۶ یا ۲ برای این کار مناسب هستند. با استفاده از خودکارهای با قطر مناسب می توانیم در نوشتار کلمات، بعضی نقاط را ضخیم و بعضی نقاط آن را نازک بنویسیم.

  • داشتن رنگ جوهر با کیفیت

کیفیت رنگ جوهر خودکار که در نوع مرغوب آن از ترکیبات آلی ساخته می شود، از این جهت اهمیت دارد که اوالا باعث روان نویسی نوک ساچمه ای آن می شود و از طرف دیگر جلا و رنگ فوق العاده ای دارد. بنابراین از آنجایی که خوشنویسی نوعی هنر زیبانویسی است، توجه به این موضوع نیز می تواند در خوشنویسی شما تاثیر بسزایی داشته باشد. ضمن اینکه غالبا برای خوشنویسی با خودکار، رنگ های مشکی و آبی جزو بهترین انتخاب ها خواهد بود.

  • خوش دست بودن خودکار   

بخش مهمی از یک خودکار مناسب خوشنویسی، آرگونومیک بودن آن و به قولی طراحی مناسب بدنه آن است که به هنگام نوشتن خوشنویسی، باعث خستگی و درد انگشتان نشود و کاربر آن تسلط کافی در نوشتن داشته باشد. برخی خودکار ها یا ابعاد و اندازه مناسبی ندارند و یا از دست سر می خورند که این باعث می شود تسلط کافی برای نوشتن با خودکار وجود نداشته باشد. بنابراین در انتخاب خودکار برای خوشنویسی و حتی نوشتن های طولانی از خوش دست بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  • روان بودن خودکار

اصولا دو عامل در روان بودن خودکار تاثیر بسزایی دارد، یکی کیفیت نوک ساچمه ای خودکار است که اگر کیفیت خوب و بالایی داشته باشد، براحتی بر روی کاغذ می لغزد و حرکت می کند و دوم کیفیت جوهر آن است که این نیز سبب راحتی حرکت نوک ساچمه ای خودکار می شود. در واقع روان بودن خودکار کمک می کند تا خوشنویسی بدون خستگی و درد انگشتان صورت پذیرد و براحتی تکنیک های خطاطی عملیاتی شود.

امروزه برندهای داخلی و خارجی زیادی هستند که خودکارهای تولید شده توسط آنها بسیاری از ویژگی های مناسب برای خوشنویسی اعم از نوک ساچمه ای با کیفیت و روان نویسی، رنگ جوهر با کیفیت، بدنه با طراحی خوب و ارگونومیک و برخوردار از نوک هایی با ضخامت های متعدد هستند.

 

قلم مناسب خوشنویسی 

از اینرو ما در وب سایت مجموعه هدایای ایران پنز بسیاری از برترین برندهای تولید کننده خودکار اعم از شیفر، کراس، یوروپن، ایپلمات، پیرکاردین، فوراور، دلتا، سناتور و.. را عرضه نموده ایم که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و برای خوشنویسی، خودکار مطلوبی محسوب می گردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code