راهنمای نگهداری از خودنویس های گرانبها و خاص

خودنویس ها را می توان از جمله اقلامی دانست که محبوب کلکسیون دارها می باشد. این ابزار ساخته دست بشر یک شی گرانبها برای کلکسیون دارها تلقی می شود. افراد مشهوری در دنیا وجود دارند که اقدام به نگهداری انواع مختلف خودنویس های گرانبها می نمایند. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی در این باب بپردازیم و برای شما نکات مهم در ارتباط با قلم های کلکسیونی ارائه کنیم.

خودنویس بهترین ابزار نگارشی

اگر اهل نوشتن باشید حتما می دانید که هیچ حسی زیباتر از نگارش با خودنویس ها نیست. تقریبا غیر ممکن است فردی که با خودنویس اقدام به نوشتن متن می کند  حاضر شود ادامه نگارش خود را با ابزاری دیگر مانند خودکار یا مداد انجام دهد. خودنویس ها دو ویژگی بسیار مهم را در هنگام نگارش به نویسنده منتقل می کنند. این دو ویژگی به شرح زیر می باشد.

  • تمرکز
  • آرامش

این دو جزء از مهمترین نکات در هنگام نگارش متن می باشد و اگر نویسنده ای از این دو خصلت برخوردار نباشد هرگز نمی تواند تمام مفهوم مورد نظر خود را بر روی کاغذ منتقل کند.

نکات مهم قلم های کلکسیونی

در هنگام انتخاب یک قلم کلکسیونی حتما باید به دو نکته ی مهم توجه نمایید. سایز و قدمت. این دو جزء را می توان از مهمترین نکات در هنگام خرید تلقی نمود. قدمت به سایز همواره ارجحیت دارد. اگر خودنویس با قدمت طولانی را خریداری نمایید برد کرده اید. در صورتی که قدمت برای شما اهمیتی ندارد باید به موضوع سایز رجوع نمایید. خودنویس های بزرگ تر نسبت به خودنویس های کوچکتر گران تر می باشند.

دلیل این افزایش قیمت ناشی از هنر بیشتر بکار رفته در قلم بوده و همینطور کاربری راحت تر نسبت به قلم کوچک تر. نکته ی بعدی در هنگام خرید خودنویس های زینتی نوک آنها می باشد. باید بدانید که تمامی زیبایی و حس نوشتن با خودنویس ها وابسته به نوک قلم است. این نوک قلم می باشد که حس غلطیدن جوهر بر روی کاغذ را به نویسنده منتقل می کند.

جعبه ها نکته ی مهم در خرید قلم ها

اگر روزی قلمی پیدا نمودید که قدمت بالایی دارد اما از قلمدان و جعبه برخوردار نیست باید در خرید آن کمی شک نمایید. این بدان معنی نیست که خریدن خودنویس، بدون جعبه توجیه پذیر نیست بلکه اگر جعبه های بی نظیر آنها همراه قلم ها باشند سبب افزایش کیفیت و ارزش خودنویس ها می گردند. این قلمدان ها خود به تنهایی یک شی زیبا و هنری تلقی می شوند و در کنار خودنویس های گرانبها می توانند یک هارمونی زیبا را بوجود بیاورند.

خدمات پس از فروش

اگر خودنویسی به جهت نگهداری خریداری می کنید باید بدانید که هر برندی خدمات پس از فروش ندارند و اگر زمانی خودنویس شما دچار مشکل شود دیگر نمی توانید آن را به کارخانه سازنده ارجاع دهید. برای رفع این مشکل باید به مغازه های قدیمی شهر بروید و بدنبال قطعات قدیمی خودنویس خود باشید. البته خرید خودنویس های گرانبهای جدید این مشکل را نداشته و شما می توانید با اطمینان از آنها در کلکسیون خود استفاده کنید.

شرایط محیطی را لحاظ نمایید

در هنگام نگهداری قلم های مختلف در کلکیسیون خود حتما باید به شرایط محیطی دقت ویژه ای نمایید. هر قلم دارای بدنه ی متفاوتی می باشد که هرکدام نیازمند حفاظت خاص است. بطور مثال قلم هایی که از جنس برنج می باشند با قلم هایی که از جنس فولاد تهیه شده اند بسیار متفاوت بوده و شرایط حفاظت از هرکدام مختلف می باشد.  درنتیجه برای اینکه قلم های نفیس شما دچار مشکل نشود بهتر است هر کدام در یک جعبه ی شیشه متفاوت نگهداری کنید و بحث دما و رطوبت رابرای هرکدام بطور جداگانه ای لحاظ نمایید.

ایران پنز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =