تفاوت انواع قلم

تفاوت-قلم-ها

تفاوت انواع قلم

قلم ها مهمترین وسیله ی انتقال پیام در بین جوامع بشری می باشند. اگرچه در دنیای امروز استفاده از پیام های الکترونیکی بسیار رواج پیدا کرده است اما هنوز قلم های نوشتاری کاربرد خاص خود را دارند. مردمان گذشته از قلم ها برای تاریخ نگاری و ارتباطات استفاده می کردند. مکاتبات اداری را بدون استفاده از قلم ها در گذشته نمی توان تصور نمود.

بسیاری از ما، قلم عضو همیشگی کیف یا جیبمان است. همواره داشتن یک قلم خوب برای ثبت اتفاقات روزمره، نوشتن آدرس و تلفن، یادداشت برداری از کتاب و اموری از این قبیل ضروری است. قطر نوشتاری قلم، راحتی نگارش و طرح بدنه، رنگ جوهر از جمله عوامل تاثیر گذار در انتخاب قلم مناسب هستند.

قلم چیست؟

قلم ابزاری برای نوشتن، که برای افزودن جوهر به یک سطح که معمولا کاغذ است استفاده می گردد. انواع گوناگونی از قلم وجود دارد که شامل خودکار، روان نویس، خودنویس و انواع مداد می باشد که امروزه کمتر کسی می باشد که در جیب یا کیف خود قلم نداشته باشد.

تعریف خودکار:

عام ترین قلم های مورد استفاده توسط انسانها در دنیای امروزی خودکارها می باشند. خودکار نوک ساچمه ای و یا به زبان عام خودکار، گونه ای از ابزار نوشتاری نوین یا گونه ای قلم است. خودکار دارای یک لوله درونی است و همواره با جوهر چسبناکی که با چرخش ساچمه یا گوی کوچک فلزی (از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید) در نوک آن، در زمان استفاده پخش می شود. جوهر خودکار به دلیل غلیظ بودن خیلی سریع خشک می شود. ساختار خودکار بسیار ظریف اما در عین حال بسیار ساده است. خودکار از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: ساچمه در نوک و محل برخورد با کاغذ، بدنه نگه دارنده ساچمه و نهایتاً مخزن جوهر غلیظ.

روش انتقال جوهر و استفاده از این قلم های ساچمه ای بطور شگفت اوری اسان است. در واقع همانطور که از نام این قلم ها پیداست از ساچمه ای ریز در سر قلم استفاده شده است. نیمی از ساچمه در بیرون قلم و نیمه در فضای جوهر داخل خودکار قرار دارد. ساچمه در محیط جوهری حرکت می کند و جوهر به آن منتقل می شود سپس با چرخش ساچمه و انتقال آن به بیرون از قلم می توان جوهر را به کاغذ منتقل نمود. درست مانند یک گوی که ابتدا در جوهر قرار دارد و به محض حرکت، جوهر را به کاغذ منتقل می کند. فشار هوا در خودکار باعث می شود که جوهر همواره به سمت پایین حرکت کند. مرکب خودکار بسیار غلیظ می باشد و نسبت به خودنویس ها از قوام بالایی برخوردار است.

تعریف روان نویس:

نوعی قلم به مانند خودکار می باشد با این تفاوت که در مغزی روان نویس از جوهر مایع روان انباشت شده در یک ابر فشرده استفاده می گردد. دلیل انتخاب این نام هم دقیقا به خاطر همین موضوع می باشد. روان نویس ها به مانند خودکار برای نوشتن، از یک مغزی یا به اصطلاح ریفیل در داخل خود استفاده می کنند، ریفیل ها معمولا قابلیت تعویض دارند و در صورت تمام شدن جوهر داخل مغزی می توان از مغزی دیگری استفاده نمود. استفاده از نوشت افزاری مانند روان نویس، نوشتن را به کاری لذت بخش تبدیل می کند. روان نویس ها ابزاری پرکاربرد برای نوشتن و طراحی هستند.

استفاده از نوشت‌افزار مناسبی مانند روان‌نویس نوشتن را به کاری لذت‌بخش تبدیل می‌کند. جوهر روان نویس در مقابل خودکار دیرتر خشک می شود و این قلم برای کند نویس ها پیشنهاد نمی شود، زیرا که اگر با روان نویس ها کند بنویسید جوهر آن ها پخش شده و نوشتار شما را خراب می کند.

تعریف خودنویس:

اگر اهل نوشتن باشید حتما می دانید که هیچ حسی زیباتر از نگارش با خودنویس ها نیست. تقریبا غیر ممکن است فردی که با خودنویس اقدام به نوشتن متن کند و حاضر شود ادامه نگارش خود را با ابزاری دیگر مانند خودکار یا مداد انجام دهد.

خودنویس ها را با دو نام می شناسند. قلم هایی که نوک آنها شکاف دارد و یا قلم هایی که مخزن مرکب با خود همراه دارند. در خودنویس بر خلاف خودکار، از جوهر مایع روان استفاده می شود. خودنویس دارای یک مخزن جوهر مایع است. فرایند انتقال جوهر از مخزن به کاغذ بسیار ساده است.جوهر خودنویس با استفاده از دو خاصیت موینیگی و گرانش، بدون نیاز به فشار به سطح کاغذ انتقال می یابد.

خودنویس

در بالای قلم محفظه ای وجود دارد که هوا را به داخل خودنویس منتقل می کند. هوای وارده فشاری بر جوهر وارد می کند و جوهر را به نوک قلم منتقل می نماید. دلیل شکاف در نوک خودنویس ها برای تعادل در میزان انتقال جوهر است. در واقع هدف از این کار انتقال مناسب جوهر بر روی کاغذ می باشد. شکاف بر روی نوک قلم باعث می شود جوهر به یکباره بر روی کاغذ وارد نشود و متن را از زیبایی نوشتاری محروم نسازد. مرکب جمع شده در نوک قلم وظیفه ی انتقال جوهر را برعهده دارد و بعد از اتمام، دوباره فرایند انتقال هوا به داخل محفظه انجام می گیرد.

مخزن ها یا همان فشنگ های مرکب در خودنویس ها از جنس پلاستیک فشرده می باشد که قابل تعویض است و یا از محفظه های دائمی فلزی ساخته شده است که کیسه ای لاستیکی در آن تعبیه شده است. امروزه از فشنگ های قابل تعویض بیشتر استفاده می کنند. زیرا کاربری این قلم ها راحت تر می باشد و تعویض جوهر در آنها از سهولت مناسبی برخوردار است.

خودنویس نوشت افزاری است خوش دست که می توان ساعت ها بدون خستگی با آن نوشت و از ترسیم خطوط ظریف روی کاغذ لذت برد. تنها نکته ای که در هنگام استفاده از خودنویس ها باید به آن توجه کرد قرار دادن کلاهک خودنویس ها بعد از اتمام کار می باشد. این عمل سبب می شود جوهر باقی مانده در نوک قلم تبخیر نگردد و نوک شکاف دار قلم آسیب جدی نبیند.

مجید فرد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =